Yaşlı istismarı riski ile günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between risk of elder abuse and addiction in activities of daily living and depression level
  1. Tez No: 747917
  2. Yazar: HACER SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yaşlı İstismarı Riski ile Günlük Yaşam Aktivitelerindeki Bağımlılık ve Depresyon Düzeyi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Yaşlı istismarı, bireysel ve toplumsal açıdan yıkıcı biri durum olup yaşlı kişileri ruhen, bedenen ve sosyal açıdan sıkıntıya düşüren, büyük ölçüde önlenebilir önemli bir halk sağlığı sorunu ve insani hak ihlalidir. Bu çalışmada; Isparta ilinde yaşayan yaşlı nüfusu istismar riski açısından taramak ve mevcut istismar riskini etkileyebilecek sosyodemografik özellikler, depresyon düzeyi ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve yaşlı istismarına dikkat çekmek, farkındalığını arttırmak amaçlanmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel, anket çalışması olarak planlanan bu çalışmaya 65 yaş ve üzeri 150 birey dahil edilmiştir. Araştırma 01.10.2021- 01.04.2022 tarihleri arasında Isparta İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı aile sağlığı merkezlerinde yüz yüze anket formu (Sosyodemografik Bilgi Formu, Hwalek- Sengstock Yaşlı İstismarı Tarama Testi (HSYİTT), Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (KGYA), Lawton&Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (LBEGYA) ve Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Form (GDS-SF) uygulanarak yürütülmüştür. Veriler SPSS.23 (Statistical Program for Social Sciences) programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Toplanan veriler Kolmogorov Smirnov testi, Levene's Testi, Bağımsız T testi, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis-H Testi, ANOVA, Post Hoc analizleri, Sperman's rho korelasyon testi yapılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Risk of Elder Abuse and Addiction in Activities of Daily Living and Depression Level Elderly abuse is a significant largely preventable public health problem and violation of human rights, which is an individual and socially destructive situation that puts older people in mental, physical and social distress. This study, aims to screen the elderly population living in Isparta province regarding abuse risk to reveal the relationship between sociodemographic characteristics, depression level, and addiction level in daily activities that may affect the current abuse risk, drawing attention to elder abuse and raise awareness. This study, planned as a descriptive, cross-sectional, survey study, included 150 individuals aged 65 and over. The research was conducted between 01.10.2021 and 01.04.2022 by applying a face-to-face questionnaire (Sociodemographic Information Form, Hwalek- Sengstock Elder Abuse Screening Test (HSYITT), Katz Index of Independence in Activities of Daily Living Scale (KGYA), Lawton Instrumental Activities of Daily Living Scale (LBEGYA), and Geriatric Depression Scale Short Form (GDS-SF)) in family health centers affiliated to Isparta Provincial Health Directorate. The data were evaluated by transferring them to SPSS.23 (Statistical Program for Social Sciences). The collected data were analyzed using the Kolmogorov Smirnov test, Levene's Test, Independent T test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis-H Test, ANOVA, Post Hoc analysis, Sperman's rho correlation test.