İn vitro fertilizasyon tedavisinin plazma n-terminal pro c tip natriüretik peptit düzeyleri üzerindeki etkileri
Effect of in vitro fertilisation treatment on plasma c type natriuretic peptide levels
- Tez No: 329121
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
1. ÖZETÖstrojenler kardiyovasküler sistem üzerinde koruyucu etkileri bulunan hormonlardır. Östrojenlerin, endotelden salgılanan bazı vazoaktif maddelerin sentezinde değişikliklere neden olmasının koruyuculuk mekanizmasında önemli rol oynadığı gösterilmiştir. C-tip natriüretik peptit (CNP), vazodilatör ve antienflamatuar etkileri olan damar koruyucu kardiyovasküler bir hormondur. Son yıllarda yapılan bazı hayvan deneyleri CNP sentezinin östrojenler tarafından kontrol edilebileceğine dair ipuçları sağlamıştır. Bu çalışmada amacımız östrojen düzeylerinin çok yükseldiği in vitro fertilizasyon tedavisi (IVF) alan kadınlarda plazma östrojen ve CNP düzeylerindeki değişiklikleri, aralarındaki ilişkiyi saptamak ve östrojenlerin kardiyovasküler sistem üzerindeki etkilerinin mekanizmasında CNP'nin olası rolünü araştırmaktır.Bu amaçla IVF tedavisi gören 29 sağlıklı kadından menstruel siklusun 3. günü menstrual siklusun 5. günü ve ovulasyondan önce kan örnekleri alınmıştır. Kontrol grubu olarakta sağlıklı kadınlarda menstrual siklusun 3. günü örnekler toplanmıştır. Örneklerde NT-proCNP ve östrojen düzeyleri enzim immünölçüm yöntemiyle belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlar plazma östrojen düzeylerinin ovulasyon öncesinde (1676±822 pg/mL), tedavinin 3. (29.7±23 pg/mL) ve 5.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARYEffect of in vitro fertilisation treatment on plasma C Type Natriuretic Peptide levelsEstrogens have protective effects on the cardiovascular system. It is demonstrated that estrogen induced changes in the synthesis and release of various vasoactive compound from the endothelium have important roles in the mechanism of protection. C type natriuretic peptide is a cardioprotective vascular hormone with its vasodilator and antiinflamatuar effects. Evidence from few animal studies indicate that CNP synthesis may be modulated by estrogens.The aim of our study was to investigate the possible role of C type natriuretic peptide in estrogen?s cardioprotective effects. With this aim, we explored the changes in plasma estradiol and C type natriuretic peptide levels and their relations in women who have high levels of estrogens due to in vitro fertilization therapy.In this study three blood samples were collected from 29 woman undergoing in vitro fertilisation treatment. The samples were collected on the third and the fifth day of menstruel cycle and just before ovulation. Also as control, blood was collected from healthy women on the 3d day of their menstrual cycle.