Kontrollü ovaryan stimülasyon sikluslarında kisspeptin düzeyinin değerlendirilmesi ve GRNH antagonist kullanımının kisspeptin düzeyi üzerine olan etkisinin incelenmesi
Evaluation of kisspeptin hormone level changes during controlled ovarian stimulation cycles and with the use of GNRH antagonist
- Tez No: 435776
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı In Vitro Fertilizasyon/Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu(IVF/ICSI) sikluslarında yapılan Kontrollü Ovaryan Stimülasyon(KOS)'un Kisspeptin düzeyi üzerine olan etkisinin incelenmesi ve GnRH Antagonist uygulaması ile plazma Kisspeptin düzeyindeki değişimin belirlenmesidir. İnfertilite her altı çiftten birini etkileyen önemli bir problemdir. İnfertilitenin hormonal tedavisi, hipotalamik-pituiter-gonadal(HPG) aks üzerine yapılan manüpilasyonlar ile yapılmaya çalışılmaktadır. 1996 yılında Kisspeptin'in bulunması ve HPG üzerine olan etkisinin anlaşılması ile bu hormonun üreme endokrinolojisi ve infertilte ile olan ilgisinin incelenmesine başlanmıştır. İnfertilite tedavisinde bilinen en etkin yöntem olan IVF/ICSI siklusları sırasında kullanılan ilaçların Kisspeptin düzeyi üzerine olan etkisinin incelenmesinin infertilite tedavilerinin geleceği açısından aydınlatıcı olacağı düşüncesindeyiz. Merkezimize başvuran IVF/ICSI tedavisi planlanan hastaların tedavileri sırasında alınan venöz kan örneklerinde Kisspeptin düzeyi belirlenmesi şeklinde çalışma yaptık. YÖNTEM: Bu prospektif çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu izni alındıktan sonra gerçekleştirildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezinde yapılan, çalışmaya dahil olma kriterlerine uygun olan 27 gönüllü dahil edildi. Olgulardan Kontollü ovaryan stimülasyona başlanmadan önce, GnRH Antagonist uygulanmasından önce, uygulamadan 48 saat sonra ve final oosit matürasyonu amacıyla tetikleme yapılmadan önce olmak üzere toplam 4 defa venöz kan örneği alınarak Kisspeptin düzeyi belirlendi. İstatistiksel analiz için The Statistical Program for Social Sciences(SPSS, versiyon 22) programı kullandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study is to determine the changes in Kisspeptin hormone levels during Controlled Ovarian Stimulation (KOS) cycles, which is used in IVF/ICSI treatment. Infertility affects up to one in six couples. The currently available hormone-based treatments for infertility act through the manipulation of the hypothalamic-pituitary-gonadal axis at the level of GnRH or below. The discovery of Kisspeptin in 1996 have added a new critical dimension of the physiology of the HPG axis, reproduction and fertility. The most effective known method in infertility treatment is IVF/ICSI. In IVF/ICSI cycles we use hormone inductions,, which are effective on the HPG axis. Therefore our study will be important for the IVF/ICSI cycles' methodology. METHODS: The prospective study protocol was approved by the Local Ethics Committee of Faculty of Medicine, Dokuz Eylul University. Twenty seven volunteers were included in the study. We used venous blood samples for detection of kisspeptin hormone levels, which were taken during IVF/ICSI cycles. RESULTS: Changes in the Kisspeptin level with GnRH antagonist application results were considered to be statistically significant. (p=0.01) CONCLUSİON: GnRH antagonist application during KOS cycles made a decline in Kisspeptin levels. These change in the Kisspeptin levels found statistically significant. (p=0.01)