Subendometriyal otolog plateletten zenginplazma tedavisinin endometriyal kalınlık vefertilite üzerine etkilerine dair retrospektif birçalışma
A retrospective study on the effects of subendometrial autologous platelet-rich plasma treatment on endometrial thickness and fertility
- Tez No: 911188
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Uterin faktör kadın infertilitesinin nedenlerinden biridir ve görülme sıklığı %2-5 dir. Mevcut literatürde, ince endometriyumun yönetimine yönelik kanıt düzeyi yüksek, standart bir tedavi modalitesi bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı subendometriyal plateletten zengin plazma (SE-PRP) tedavisinin endometriyal kalınlık ve fertilite üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Retrospektif vaka-kontrol analizi türündeki bu çalışmada, Ocak 2021 ve Ocak 2024 tarihleri arasında, infertilite nedeniyle Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine ve üniversite hastanesine afiliye tüp bebek merkezine başvurmuş, endometriyal kalınlığın 6 mm ve altında olması nedeniyle donmuş embriyo transfer tedavi planı en az 2 kez iptal edilmiş olan 18-40 yaş arası 72 hastanın verileri analiz edilmiştir. Dışlama kriterleri, plateletten zengin plazma (PRP) işleminden 3 aydan daha sonrasındaki dönemlerde IVF tedavisi yapılmış olması, bilinen kronik endometriti, konjenital müllerian anomalisi, şiddetli veya ileri evre Asherman Sendromu, uterin kavite de yer kaplayan lezyon varlığı ve yüksek doz oral estradiol hemihidrat (E2) dışında ince endometriyum tedavisi amacıyla kullanılan herhangi bir medikal tedavi alınıyor olması olarak belirlenmiştir. Menstruel döngünün 2. gününde başlanan 6 mg/gün oral E2 tedavisi altındayken, 6. veya 7. gününde yapılan USG'de endometriyal kalınlık 6 mm ve altında saptanan tüm hastalara PRP tedavisi önerildi. İnce endometriyum için tedavi edici kurumun standart yaklaşımı nedeniyle SE-PRP önerildi. Kabul edenler ÇALIŞMA GRUBU (SE-PRP) etmeyenler ise KONTROL GRUBU olarak kayıtlardan elde edildi. Her iki grupta yaş, daha önce gebelik varlığı ve varsa sayısı, daha önce küretaj öyküsü olup olmadığı, anti müllerian hormon düzeyi, tedavi öncesi ve tedavi sonrası endometriyal kalınlık değerleri, tedavi sonrası takipte gebelik oluşumu olup olmadığı ve tedavi sonrası takipte canlı doğum olup olmadığına ilişkin bilgiler kaydedildi. Çalışma grubunda ki hastalara subendometriyal PRP enjeksiyonu yapılmadan 20 dakika önce alınan venöz kandan PRP solüsyonları hazırlandı. Hastalara adetin 6. veya 7. gününde ofis histeroskopi altında anterior, posterior ve her iki lateral endometriyal duvara, her bir duvara 1 er cm aralıklarla 2 farklı noktadan, her noktaya yaklaşık 0,5 cm derinlikte girilerek 0,5'er cc (toplamda 8 noktaya, 3-4 cc uygulama) PRP uygulandı.
Özet (Çeviri)
Uterine factor infertility is one of the causes of infertility, with an overall prevalence of 2–5%. In the current literature, there is no standard treatment modality with a high level of evidence for the management of thin endometrium. The aim of our study is to evaluate the effects of subendometrial platelet-rich plasma (SE-PRP) treatment on endometrial thickness and fertility. This retrospective case-control study analyzed the data of 72 patients aged 18–40 years who were admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology at Ufuk University Dr. Rıdvan Ege Hospital and its affiliated in vitro fertilization (IVF) center between January 2021 and January 2024 due to infertility. These patients had at least two cycles of frozen embryo transfer canceled due to an endometrial thickness of 6 mm or less. Exclusion criteria included undergoing IVF treatment more than three months after PRP administration, known chronic endometritis, congenital Müllerian anomalies, severe or advanced-stage Asherman's syndrome, presence of intrauterine lesions, and the use of any medical treatment for thin endometrium other than high-dose oral estradiol hemihydrate (E2). Patients with endometrial thickness ≤6 mm under 6 mg/day oral E2 treatment initiated on day 2 of the menstrual cycle and confirmed by ultrasound on day 6 or 7 were offered SE-PRP treatment. Due to the institution's standard approach for treating thin endometrium, SE-PRP was recommended. Those who accepted formed the STUDY GROUP (SE-PRP), while those who declined comprised the CONTROL GROUP. Data collected for both groups included age, history and number of prior pregnancies, history of curettage, anti-Müllerian hormone (AMH) levels, pre- and post-treatment endometrial thickness, and whether pregnancy or live birth occurred during follow-up after treatment. SE-PRP solution was prepared 20 minutes prior to subendometrial injection from venous blood drawn from the patients. On days 6 or 7 of the menstrual cycle, under office hysteroscopy, 0.5 cc of PRP was injected into two points approximately 0.5 cm deep into each of the anterior, posterior, and bilateral lateral walls of the endometrium, with 1 cm intervals between injection points, totaling 3–4 cc into 8 sites.