Trombosit glikoprotein IIB/IIIA (GPIIb/IIIA)reseptör polimorfizminin kardiyopulmoner baypas sonrası görülen inflamatuvar yanıt ve erken klinik sonuçlar üzerindeki etkilerinin araştırılması
The Impact of Plalet Glycoprotein IIB/IIIA Gene Polymoprhism on Inflammatory Reaction and Early Outcume After Cardiac Surgery
- Tez No: 329128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN TETİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kardiyopulmoner baypas ile yapılan kalp cerrahisi sonrası ciddi bir sistemik inflammatuvar yanıt ortaya çıkmaktadır. Sistemik inflamatuvar yanıt özellikle organ fonksiyonları sınırda olan ve organ rezervleri azalmış olan hastalarda postoperatif organ disfonksiyonu ve mortaliteyi arttırmakladır. Çalışmamızda trombosit glikoprotein IIb/IIIa reseptör polimorfizminin kardiyopulmomer baypas sonrası görülen inflamatuvar yanıtın şiddeti üzerine olan etkilerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya koroner arter baypas operasyonu yapılan toplam 20 hasta dahil edilmiştir (n=20). Tüm hastalarda operasyon öncesi (t1), aort kros klempini aldıktan 10 dakika sonra (t2) ve operasyon sonrası 24.saatlerde (t3) alınan kan örneklerinde İnterlökin 6, İnterlökin 10 ve Nüklear Faktör Kappa B çalışılmıştır. Tüm hastalarda ve sağlıklı gönüllülerde (n=27) operasyon öncesi alınan kan örneklerinden Trombosit Glikoprotein IIb/IIIa reseptör polimorfizmi çalışılmıştır.Hastaların ortalama yaşları 67.45±12.30 yıl idi ve %70?ini erkek cinsiyet oluşturmakta idi. Kontrol grubunda ortalama yaş 51,38±7,03 iken hastaların yaklaşık %60?ını erkek cinsiyet oluşturmakta idi. Çalışma grubunda Glikoprotein IIb/IIIa reseptör gen analizinde %35?i (n=7) TT, %45?i (n=9) TG ve %20?si (n=4) GG polimorfizmi göstermiştir. Kontrol grubunda ise %33,3 (n=9) oranında TT, %55,5 (n=15) oranında TG ve %11,3 (n=3) oranında GG polimorfizmine rastlanmıştır. Her iki grup arasında polimorfizm açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass induces a systemic inflammatory response which is thought to be a significant cause of postoperative organ dysfunction and mortality. In this study we aimed to investigate the effect of glycoprotein IIb/IIIa receptor gene polymorphism on the magnitude of the inflammatory response after cardiac surgery.Twenty patients (n=20) undergoing coronary artery bypass grafting were included. Blood samples were taken at the three different times for analyses of Interleukin 6, Interleukin 10 and Nuclear Factor Kappa B: before operation (t1), 10 minutes after removal of aortic cross clamping (t2) and 24 hours after operation. Glycoprotein IIb/IIIa receptor polymorphism were studied in both the patients and 27 healthy volunteers. The mean age of the patients was 67.45±12.30 years old and 70% of the patients were male. In the control group, the mean age was 51, 38±7, 03 years and approximately 60% of them were male. In the study group, 35% (n=7) revealed TT, 45% (n=9) TG and 20% (n=4) GG polymorphism of Glycoprotein IIb/IIIa. In the control group, 33,3% (n=9) revealed TT, 55,5 % (n=15) TG and 11,3% (n=3) GG polymorphism. There was no difference between the groups in terms of genetic polymorphism (p>0.05).