Gövde uzunluğunun zirkonya alt yapılı sabit parsiyel protezlerin klinik başarısına etkisi
The effect of span length on clinical performance of y-tzp fixed partial dentures
- Tez No: 329129
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, gövde uzunluğunun yttria ile güçlendirilmiş zirkonya alt yapılı sabit parsiyel protezlerin klinik başarısına ve marjinal adaptasyonuna etkisinin değerlendirilmesidir. CAD/CAM sistemi ile üretilen (LAVA, 3M ESPE) 34 adet sabit parsiyel protez 25 hastaya uygulandı. Sabit parsiyel protezler gövde uzunluğuna göre; (1) 3 üye ve (2) 4 üye restorasyonlar olarak 2 gruba ayrıldı. Üst yapı porseleni olarak e-max Ceram (Ivoclar) kullanıldı. Restorasyonlar, simantasyonu takiben başlangıç, 6.ay, 12. ay, 18. ay, 24. ay, ve 30. ayda CDA kriterleri, plak ve gingival indeks ölçümleri ve hasta memnuniyeti değerlendirme kriterleri ile değerlendirildi. Marjinal ve internal adaptasyon ölçümleri ışık mikroskobu altında silikon replika tekniği ile yapıldı. İstatistiksel analiz için ?Kruskal Wallis? ve ?Wilcoxon Signed Ranks? testleri kullanıldı. Takip süresi boyunca alt yapı kırığına rastlanmadı. İki adet restorasyonda 3. ve 6. aylarda desimantasyon gözlendi. Ortalama marjinal aralık değerleri uzun gövde mesafesine sahip restorasyonlarda 70,92(±40,02) µm, kısa gövde mesafesine sahip restorasyonlarda 88,01(±54,34) µm olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Span Length On Clinical Performance Of Y-TZP Fixed Partial DenturesThe aim of this study was to evaluate the effect of span length on clinical performance and adaptation of Y-TZP fixed partial dentures. Thirty four zirconia FPDs using a CAD/CAM system (LAVA, 3M Espe) were placed to 25 patients. FPDs were divided into two groups; (1) 3 units and (2) 4 units. Frameworks were layered with e-max Ceram (Ivoclar). A self adhesive luting cement, G-Cem Automix (GC) was used. Restorations were clinically assessed at baseline, 6, 12, 18, 24, 30 months after cementation by using `California Dental Association Criteria?, plaque and gingival indexes and patients satisfaction criteria. The marginal and internal adaptation was measured under an optical microscope using silicone replica technique.