Zirkonyum dioksit alt yapilarda gerçekleştirilen farkli renklendirme işlemlerinin üst yapi porseleniyle olan bağlanti dayanimina etkisi
The effect of different coloring procedures of zirconium oxide cores on the shear bond strengths to veneering porcelain materials
- Tez No: 329159
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAL EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Zirkonyum alt yapılı restorasyonlarda en sıkgörülen başarısızlık, üst yapı porseleninin alt yapıdan tamamen ya da tabakalar şeklinde ayrılmasıdır. Bu çalışmanın amacı, farklı renklendirme solüsyonları içerisinde ve farklı sürelerde renklendirme işlemlerine tabi tutulmuş zirkonyum dioksit seramik alt yapıların üst yapı seramikleri ile olan bağlantı dayanımının incelenmesidir.Deney örneklerini hazırlamak için yttrium parsiyel stabilize zirkonyum bloklar (ICE Zirkon, Zirkonzahn, Sand inTaufers, İtalya) düşük hızlı elmas bıçakla diskler halinde kesildi. Kesim sonrası elde edilen 132 disk 800 ve 4000 gritlik silikon karbit kağıtlarla (Struers, Kopenhag, Danimarka) kalınlığı 2 mm olacak şekilde hazırlandı.Deney örnekleri, herbiri 12 disk içeren 11 gruba ayrıldı. Herbir test grubu Vita klasik skalasına göre: A3, B1, C4, D2, and D4 olan renklendirme solüsyonuyla (Zirkonzahn) renklendirildi. Renklendirme için üreticinin önerdiği (3s) normal renklendirme ve uzatılmış renklendirme zamanından (60s) oluşan iki alt grup oluşturuldu.Kontrol grubundaki 12 disk renklendirilme işlemine tabi tutulmadan test edildi. Tüm örnekler Universal Test cihazında 1 mm/dak makaslama kuvvetine maruz bırakıldı. Oluşan kırık yüzeyleri optik mikroskop ile incelendi.Aynı süre gruplarının (üç ve altmış saniyelik) kendi içlerinde istatistiksel olarak karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi Anova kullanıldı. İkili kıyaslamalarda Tukey's HSD kullanıldı. Aynı renk gruplarının üç ve altmış saniyelik değerlerinin istatistiksel olarak ikili karşılaştırmalarında; eşli t testi kullanıldı. Aynı renk gruplarının üç ve altmış saniyelik değerlerinin ve renksiz grubunun da dahil edildiği üçlü karşılaştırmalarda; tekrar ölçümlü anova kullanıldı.İncelenen onbir deney grubu içerisinde; 36,4MPa bağlanma dayanımı değeri ile C4 (3sn.) grubu en yüksek bağlanma dayanımını; 29,47MPa değer ile A3 (3sn.) grubu da en düşük bağlanma dayanımı sonuçlarını göstermiştir. Diğer grupların bağlanma değerleri A3 (60sn):30,73, B1 (3sn):35,70, B1 (60sn):30,80, C4 (60sn.):33,08, D2 (3sn.):31,56, D2 (60sn.):34,18, D4 (3sn.):35,67, D4 (60sn.):33,29 ve Renksiz: 33,08 olarak gerçekleşmiştir. Aynı süre gruplarının (üç ve altmış saniyelik) kendi içlerinde karşılaştırmalarında;A3 ile C4 grupları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (renksiz grubun dahil olduğu p = 0.045, renksizin grubun dahil olmadığı p = 0.024)Aynı renk gruplarının üç ve altmış saniyelik uygulama sürelerinin ikili karşılaştırmalarında; B1 renk grubu dışında (p=0.036)hiçbir grupta fark bulunamamıştır.Aynı renk gruplarının üç ve altmış saniyelik değerlerinin ve renksiz grubunun bağlantı dayanımlarının da dahil edildiği üçlü karşılaştırmalarda;A3 rengi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p= 0.020). Zirkonyum alt yapı ile porselen üst yapı arasında kopma şekilleri incelendiğinde örneklerin büyük çoğunluğunda kombine tipi olmak üzere koheziv ve kombine başarısızlık gözlenmiştir.Bu çalışmanın sonuçları, zirkonyum alt yapılara uygulanan renklendirme işleminin zirkonyum ve vener seramiği arasında bağlantı dayanımını üzerinde etkili olduğunu, ancak incelenen tüm gruplarda bağlantı dayanımının klinik olarak yeterli seviyede gerçekleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The most common failure seen on restorations with zirconium core is total or layered delamination of the veneering porcelain from the core material. In this study, the shear bond strengthsbetween veneering porcelains and zirconium oxide core materials which colored by different coloring liquids in two time regimens are evaluated.To get test specimens, yttrium partially stabilized zirconium dioxide blocks (ICE Zirkon, Zirkonzahn, Sand inTaufers, Italy) were cut into disks with a low-speed diamond saw (Leitz 1600). Prepared 132 disks were ground with 800 and 4000 grit silicon carbide grinding paper (Struers, Copenhagen, Denmark) to a thickness of 2 mm.The disks were divided into 11 groups of 12 disks each. Groups were colored due to the manufacturer?s instructions (Zirkonzahn) in the Vita Classic scale: A3, B1, C4, D2, and D4. There were two different subgroups for each color shade: normal color shading for 3 s in accordance with the manufacturer?s instructions and prolonged color shading for 1 min. No procedure was applied to control group.All specimens were subjected to shear force in a universal testing machine with a cross head speed of 1 mm/min. Fractured surface specimens were evaluated with opticmicroscope.One-way Anova analysis of variance was used for the groups having same time schedules (three and sixty-second).Tukey's HSD was used for bilateral comparisons of the color groups having the same time schedules.Paired t test was used for groups of the same color (3s/ 60s).Comparison of the same color group of three and sixty-second values and colorless groupare included intriple comparisons by using repeated measured Anova test.Among the investigated 11 groups, C4 had the highest bond strength with a value of 36.4 MPa, C4 (3sn.), while A3 showed the lowest bond strength results with 29.47 MPa.Bonding values of the other groups were as A3 (60 sec): 30.73MPa, B1 (3 sec): 35.70MPa, B1 (60 sec): 30.80MPa, C4 (60sn.): 33.08MPa, D2 (3sn.): 31.56MPa, D2 (60sn.): 34.18MPa, D4 (3sn.): 35.67MPa, D4 (60sn.): 33.29MPa, and colorless: 33.08 MPa.When the same time schedules were compared, statistical difference between values of A3 and C4 groups were observed (including the colorless group p = 0.045, not including the colorless group p = 0.024).When time schedules were compared for each color group, only B1 group showed a statistically difference (p = 0.036) while others did not.When time schedules were compared with control group and triple comparisons were made, only A3 group showed statistical difference (p = 0.020), while other did not.When failure types between the framework and veneer porcelain were examined, no ?adhesive? failure was seen, while all failures were ?combined? or ?cohesive? type. Among these, combined type of failure was seen majorly.The results of this study show that coloring procedures of zirconium frameworks can affect the bond strength between zirconium and veneer porcelain. However, results also show that bonding strengths of all investigated groups are clinically acceptable.