Farklı konsantrasyonlarda kuarterner amonyum metakrilat içeren dental adezivlerin dentine bağlantı dayanımının incelenmesi
Microtensile bond strength of dental adhesives including quaternary ammonium methacrylates in different concentrations
  1. Tez No: 329160
  2. Yazar: KIVANÇ UTKU ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÜSTÜN GÜLDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı farklı konsantrasyonlarda kuarterner amonyum metakrilat içeren dental adezivlerin dentine mikrogerilim bağlanma dayanıklılığının değerlendirilmesidir. Çekilmiş insan molar dişleri dentin örneklerinin hazırlanmasıamacıyla düzleştirilmiş ve KAM konsantrasyonlarına göre bondigi KAM içeren örnekler ve bondingi scotchbond olan örnekler 12'şer gruba ayrılmıştır. KAM içermeyen örnekler kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Primer ve bondingi KAM içeren örneklerde %5, %10 ve %15'lik konsantrasyonlarda MCMS, MAPTAC, METMAC ve DDAC içeren adezivler kullanılmıştır. Primer'ı KAM bondingiScotchbond olan gruplarda %5, %10 ve %15'lik konsantrasyonlarda MCMS, MAPTAC, METMAC ve DDAC içeren primerler kullanılmış, bonding olarakta Scotchbond kullanılmıştır. Etch&rinse adezivin uygulanmasından sonra dental kompozit (Filtek Supreme XTE, 3M ESPE) kullanılarak kompozit bloklar oluşturulmuştur. Örnekler 1 mm2'lik çubuklar elde edilecek şekilde kesilmiş ve her dişten rastgele seçilen 7 örneğe (n=21) üniversal test makinesi (Micro Tensile Tester, BISCO) ile mikrogerilim bağlanma dayanıklılık testi uygulanmıştır (1 mm/dak). Kırılma tipleri stereomikroskop ile, bağlanma ara yüzeyleri ise tarama elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Mikro gerilim testi verileri Kruskal-WallisANOVA'yı takiben Dunn yöntemi ile kırılma tiplerinin dağılımı ise Pearson Ki-kare testi ile değerlendirilmiştir (p=0,05). Primer ve bondingi KAM içeren gruplar arasında en yüksek mikro gerilim bağlanma dayanıklılığını Kontrol Grubu (17,920 ±6,074 MPa) göstermiştir ancak %5 METMAC (17,310 ± 5,915 MPa), %10 METMAC (13,191 ± 6,247 MPa) ve %5 MCMS (13,524 ± 5,701 MPa) grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Primer'ı KAM bondingi Scotchbond olan gruplarda incelenen bağlantı dayanımları sonucu primer KAM içerdiği zaman bonding olarak Scotchbond kullanmanın bağlantı değerini değiştirmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate micro tensile bond strength of quaternary ammonium metacrylates in different concentrations which is used with an etch&rinse adhesive system to dentin. Extracted human molars were flattened to obtain dentin surfaces. The primer and bonding including QAM specimens were divided into 12 groups either primer including QAM and Scothbond bonded specimens.Acid was applied according to manufacturers? instructions and performed primer and bonding which is not including QAM was used as control group. Theprimer and bonding including QAM specimens are used with MCMS, MAPTAC METMAC and DDAC in %5, %10 and %15 concentrations. Primer including QAM and Scotchbond bonded group, primers are used with MCMS, MAPTAC METMAC and DDAC at %5, %10 and %15 concentrations.After application of etch&rinse adhesive, composite builtups were created with dental composite (Filtek Supreme XTE, 3M ESPE). The teeth were sectioned into serial 1 mm2 sticks, and micro tensile bond strength was measured in 7 sticksfrom each teeth randomly selected (n=21) using a universal testing machine (1mm/min) (Micro Tensile Tester, BISCO). Failure modes were determined under a stereomicroscope. Specimens from each group were evaluated with scanning electron microscope for surface texture. Micro tensile bond strength test data were analyzed by Kruskal-WallisANOVA followed by Dunn method and failure mode distributions were analyzed by Pearson Chi-square test (p=0.05). Control group (17.920 ± 6.074 MPa) exhibited the highest micro tensile bond strength between primer and bonding including QAM speciments (p0.05). When the primer including QAM and Scothbond bonded specimens were examined, there is no increase at microtensile values after using scotcbond.