Hızlı üst çene genişletmesi uygulamalarında gelişen inflamatuvar yanıtta ıl-1ß düzeylerinin ve oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of interleukin 1ß levels as inflammatory response and oxidative stress during rapid maxillary expansion
  1. Tez No: 329158
  2. Yazar: NUR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY, PROF. DR. Fatma Yeşim Kırzıoğlu
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada; maksiller darlığa sahip yaşları 10-13 arasında değişen, oral durumları iyi olan, herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan, ilaç kullanmayan, menstruasyon döneminde olmayan kız çocukları dahil edilerek total antioksidan kapasite (TAK), total oksidatif stres (TOS), nitrik oksit (NO), interlökin 1ß (IL-1ß) düzeyleri ve oksidatif stres indeksi(OSI) karşılaştırıldı.Maksiler darlığa sahip 7'si kız (ort yaş=12,6±6,11), 7si erkek(ort yaş=12,8±2,23) toplam 14 birey çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedaviye kabul edildikleri zaman (T0), oral hijyen eğitimi verildikten ve klorheksidin gargara kullandırıldıktan 14 gün sonra (T1), Hyrax apareyi yerleştirilip, aktive edilmeden pasif olarak bırakıldıktan 1 gün sonra (T2), Hyrax apareyi aktive edilmeden ağızda bir hafta pasif olarak bekletildikten sonra (T3), sabah akşam 2 tur çevrildikten sonra (T4), 7 günlük aparey aktivasyonu tamamlandıktan sonra (T5), 14 günlük aktivasyon tamamlandıktan sonra (T6), bir aylık retansiyon sonrası (T7), üç aylık retansiyon sonrası (T8) plak indeksi, gingival indeks, gingival kanama indeksi ve DOS örnekleri toplandı.Klinik parametreler tedavi boyunca değişmedi. T4 zamanında tüm oksidatif stres parametreleri artış gösterdi. TAK ve TOS değerleri artışı her iki cinsiyette de genişletme bitinceye kadar benzerlik göstermesine rağmen, kızların aksine erkeklerdeki OSI değerindeki T7'den T8'e azalma, kızlarda pekiştirme süresinin erkeklere göre daha uzun tutulması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the transversal maxillary discrepancy ranging from ages 10-13 of patients, with good oral conditions, without any systemic disease, no drug use, non-menstrual girls were included to compare oxidative stress index (OSI), total antioxidant capacity (TAC), total oxidative stress (TOS), nitric oxide (NO) and interleukin 1ß (IL-1ß) levels.Fourteen patients (ages 10-13 yrs,7 girls,7 boys) with transversal maxillary discrepancy were included. (T0), Clinical data and GCF samples were collected. Then periodontal prophylaxis and oral hygiene instructions and a bottle of chlorhexidine were given to all subjects to be used daily. (T1), control for all subsequent observations, 14 days after . (T2), Hyrax appliance was placed, with no activation of the jackscrew; (T3), 7 days after T2. the jackscrew was activated twice. (T4), 24 hours after T3. (T5), 6 days after T4. At this visit, 7 days of active appliance wear were evaluated. (T6), 7 days after T5. At this visit, 14 days of active appliance wear were evaluated and the appliance was stabilized by locking the screw. (T7), 1 month after T6. At this visit, 1 month of in retention were evaluated. (T8), 2 months after T7. At this visit, 3 months in retention were evaluated.Clinical data and GCF samples were collected at every observation periods.Clinical parameters during treatment has not changed. All oxidative stress parameters showed an increase at T4. Although TAK and TOS values increased similarly in both genders, until the end of expansion, the reduction of OSI from T7 to T8 in boys in contrast to the values? of females indicate that retention should be kept for a longer period in girls compaired to boys.