Camper düzlemi ile oklüzyon düzlemi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relation between Camper plane and occlusion plane
  1. Tez No: 329165
  2. Yazar: YASEMİN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÜSTÜN GÜLDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diş Hekimleri tam veya kısmi dişsizliği olan hastaların tedavilerini oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedirler. Yapılan tedaviler estetik ve fonksiyonel gereksinimleri karşılarken, ayrıca geride kalan dokuların devamlılığını sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır. Tam protez hastalarının tedavisine başlamadan önce, dişlerin ve çevre dokuların kaybıyla meydana gelen bir takım değişimlerin dikkatle incelenmesi ve gereksinimlere göre protez planlamasının yapılması gerekmektedir. Tüm dişlerini kaybeden hastada, çeneler arası ilişki de kaybolmaktadır. Tam protez yapımında, dişlerin yerleştirileceği seviyenin yani oklüzal düzlemin yeniden tespit edilmesi gerekmektedir. Oklüzal düzenlemeyle ilgili genel görüş; anterior bölgenin estetik ve fonetik gereksinimlere göre düzenlenmesi iken; posterior bölgede durum biraz farklıdır. Posterior bölgede oklüzal düzlemin tespitinde daha çok anatomik noktalardan referans alınmaktadır. Bu amaçla en çok tercih edilen yöntem, oklüzal düzlemin Camper düzlemi yani ala-tragus hattına göre düzenlenmesidir. Ancak Camper düzleminin kullanımında referans alınacak anatomik noktalarla ilgili görüşbirliği sağlanamamıştır. Anterior referans noktası olarak ala-nasi alınmaktayken posterior referans noktası olarak, tragusun alt, orta ve üst sınırlarları gibi farklıanatomik noktalar alınmaktadır. Bu tezin amacı posterior bölgede oklüzal düzlemin belirlenmesinde kullanılacak olan Camper düzleminin hangisinin en uygun olduğunun tespit edilmeye çalışılmasıdır. Bu amaçla sınıf I oklüzal molar kapanış gösteren, profili uygun 50 katılımcıda yumuşak dokuda ve dişlerde baryumsülfat krem karışımı ile işaretlemeler yapılmıştır. Daha sonra katılımcılardan dijital ortamda lateral sefalometrik radyografi alınmıştır. Alınan lateral sefalometrik radyografiler AutoCAD 2012 çizim programına aktarılmıştır. Aktarılan dijital radyografiler üzerinde işaretlenen anatomik referans 63noktalarından doğrular geçirilmiştir. Bu düzlemler ile oklüzal düzlem arasındaki açısal değerler ölçülerek en uygun ala-tragus hattı tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen açısal veriler, SPSS programı yardımı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak oklüzal düzlemin posterior bölgede tespit edilmesinde posterior referans noktası olarak tragusun alt sınırının alındığı Camper düzlemi kullanımının en uygun olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dentist can treat full or partial edentulous patients succesfully. Besides treatment modalities perform aesthetic and fuctional demands, it has to be provided regularity of remaining tissues. Before full edentulous patients treatments start, loss of teeth and peripheral tissues have to be carefully observed then for demands prosthetic treatment plan has to be done. Maxiller and mandibular relationship gets lost at full edeountlozim. Occlusal plane must be detemined at treatment stage. General opinion about occlusal plane at anterior region is to determine aesthetic and functional demands while at posterior region the situaion is different. Generally anatomic referance points are used at posterior region to determine the occlusal plane. The common method is orienting the occlusal plane to Camper plane (ala ?tragus plane). But consensus hasn?t been proved yet. While ala nasi point is taken as a referance point as anterior, tragus inferior, mid and superior points are showing difference as a posterior referance point. The aim of this thesis is to identify the suitable Camper plane for determining the occlusal plane. For this aim; at 50 patient?s ,with class I relationship and suitable profile,soft tissue?s and teeth are pointed with barium sulfate mixture gel. Subsequently, lateral sephalographi was taken for measurements. Lateral cephalograms was trasfered to AutoCAD 2012 drawing programme. Anatomical referance points marked and planes was drawed at transfered cephalograms. Angles between Darwed planes and occlusal planes were calculated for identifying the suitable ala-tragus referance point. Data?s was calculated with SPSS for statical analysis. As a result, at posterior region, tragus inferior border is reliable point for determining the occlusal plane utilizing Camper plane