Üç farklı yüz arkıyla alınan üst çene kayıtlarının doğal baş pozisyonuyla karşılaştırılması
Comparison of maxillary records taken with three different face bows with natural head position
  1. Tez No: 289194
  2. Yazar: KEMAL BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA GERMEÇ ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı üç farklı yüz arkı ile alınan ve yarı ayarlanabilir artikülatöre aktarılan üst çene modellerinin oklüzal düzlem eğimlerinin hastanın doğal baş pozisyonundaki üst çene oklüzal eğimiyle sajital ve frontal yönde karşılaştırılmasıdır.Ortodontik tedavisi biten 30 hastadan SAM® yüz arkıyla, Artex® yüz arkıyla ve yeni geliştirilen su terazili yüz standıyla kayıtlar alınmıştır. Bu kayıtlar, hastalardan doğal baş pozisyonunda alınan lateral ve frontal sefalometrik radyografiler ile sajital ve transversal yönde karşılaştırılmıştır ve hastaların üst çene okluzal düzlemi ile yer düzlemi arasında oluşan eğim değerlendirilmiştir.Su terazili yüz standı ile transfer yönteminin tekrarlanabilirliğinin değerlendirilmesi için tüm hastalardan ilk kayıtlardan 1 saat sonra aynı yöntemle alınan ikinci kayıtlar üzerinde yapılan ölçümler ile ilk kayıtlardan elde edilen ölçümler Tek Yönlü Varyans analizi ile karşılaştırılmıştır ve su terazili yüz standı yönteminin tekrarlanabilir olduğu saptanmıştır. Farklı yüz arkları kullanılarak elde edilen kayıtlar ve lateral sefalometrik radyografiler üzerinde yapılan sagital ölçümler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (p0,05), hem SAM®, hem de Artex® yüz arkı transferleri ile elde edilen kayıtların ölçümlerinin lateral sefalometrik ölçümlerden farklı oldukları saptanmıştır (sırasıyla p0,05).Sonuç olarak, DBP'de gerçek horizontal düzlem referans alınarak su terazili yüz standı ile gerçekleştirilen yüz arkı transferinin tekrarlanabilir ve güvenilir bir yöntem olduğu söylenebilir. DBP'ye göre belirlenen gerçek yatay düzlemin referans alındığı su terazili yüz standı ile yapılan yüz arkı transferinde sajital yöndeki maksiller oklüzal düzlem eğimi, kafa içi anatomik düzlemlerin referans alındığı yüz arkı transferlerindekine göre DBP'deki maksiller oklüzal düzlem eğimine daha yakındır. FH düzlemi ve Camper hattı her zaman gerçek yatay düzleme paralel olmamakta ve bu durum yüz arkı transferinde hatalara yol açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the occlusal plane steepness on semi-adjustable articulators, transferred using three different face-bow systems with the cant of maxillary occlusal plane in natural head position(NHP) in both sagiittal and frontal plane.The face-bow records of thirty patients who had undergone orthodontic treatment were taken with SAM® face-bow, Artex® face-bow and newly developed maxillary bubble level stand. These records were compared with lateral and frontal cephalometric radiographs taken at NHP in sagittal and transversal plane. And the slope of maxillary occlusal plane according to the ground level was used for comparison.To assess the reliability of the maxillary bubble level stand method, the records were repeated after one hour and the measurements were compared with One Way Anova test, and it was observed that maxillary bubble level stand was reliable. Statistically significant differences were found between the sagittal measurements of cephalometrics and that of different face-bow records (p 0.05) whereas the values of SAM® facebow group and Artex® facebow group were found to be statistically different from that of the lateral cephalometric group (p 0.05).As a result, transfer with bubble level stand using as a reference, the true horizontal plane in NHP, is more reliable and reproducable transfer method. The sagittal maxillary occlusal plane inclination in the maxillary bubble level stand transfer system was closer to the maxillary occlusal plane inclination in NHP than the ones taken with other face-bow systems using different intracranial planes. FH and the Camper plane may not be always parallel to the true horizontal plane which may lead to errors in face-bow transfer.