Konus kuronlara gelen eğilimli kuvvetlerin fotoelastik srtes analizi yöntemleriye in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of biased forces on subject crows to photoelastic srtes analysis methods
- Tez No: 721140
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BABÜR CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sonları serbest biten hareketli parsiyel protezin en önemli sorunlarından biri dis ve alveol kretinden oluşan destek dokuların farklı özellikte olmalarıdır. Bu J J nedenle Kennedy I vak'alarında hareketli parsiyel protezin fonksiyonu sırasında dayanak dişleri birleştiren eksen etrafında rotasyona uğraması kaçınılmazdır. Hareketli parsiyel protezin rotasyonunu azaltmak için çeşitli hassas tutucular uygulanmaktadır. Alt çenede protezin oturacağı destek kemik alanı, üst çeneye göre daha az olmasından dolayı protez üzerine gelen çiğneme kuvvetinin büyük bir kısmını destek dişler çekmektedir. Bu nedenle protezin stabilitesi için kullanılan hassas tutuculara ait özelliklerin destek dokuda meydana getirdiği stresin dağılımı ve miktarındaki rolü oldukça önemlidir .Çalışmamızda alt çene Kennedy I vak'asında, rijit hassas tutuculu olan Teleskopik protezin destek diş etrafındaki çene kemiğinde oluşan stres miktarını in- vitro olarak 3 Boyutlu Fotoelastik Stres Analiz Yöntemi ile inceledik. Destek olarak seçilen 34-35 ve 44-45 no'lu akrilik dişlere doğal kök formu verildi. Azılar bölgesine dişsiz alveol kreti formu verildi. Destek dişler konuşlu proteze göre şevli olarak kesildi. Yapay mukoza ve periodontal membran için yer hazırlandı Hazırlanan fantom çeneden ve dayanak dişlerden kalıp silikonu ile kalıplar alındı. Fotoelastik materyel olarak çene elastikiyetine uyan PL-2 ve dişlerin elastikiyetine uyan PL-1 den modeller elde edildi Fotoelastik çene modelinde, hem dişsiz alveol kreti yüzeyinde yapay mukoza hem de destek dişi saran alveol boşluğunda yapay periodontal membran oluşturmak amacı ile akıcı kıvamdaki silikon ölçü materyali kullanıldı. Kontrol grubu(1 .grup) olarak 45-44 ve 35-34 no'lu dişler üzerine bitişik fasetli kuronlar hazırlandı. 45-35 no'lu dişlerde diş eti kroşesi, dişlerin lingual yüzeylerinde resiprokal kolların yer aldığı lingual barlı iskelet protez döküldü. Deney gruplarında önce 2. grup için konverjans açısı meziol ve distal yüzeylerde 2°, 3. grup için konverjans açısı meziol ve distal yüzde 4°, 4. grup için konverjans açısı mezialde 4° distalde 2° ve 5. grup için konverjans açısı mezialde 2° distalde 4° primer kuronlar daha sonra da sekonder kuronları içeren lingual barlı hareketli protez hazırlandı. 1. grubun fasetli kuronları ve deney gruplarının primer ve sekonder kuronları kıymetli metal alaşımı ile döküldü. Böylece araştırmamızda kullanmak üzere 5 ayrı tipte iskelet protez hazırlanmış oldu. Kuronların simantasyonundan sonra Fotoelastik çene modelinde olası artık stresler çıkartıldı,sonra Transmisyon polariskobunda kontrol edildi Tüm guruplara tek taraflı eğik ve dik yönde 60 Newton değerinde yük uygulandı. Gerilim dondurma işleminden sonra sujeti kesim makinesi ile kesitler alındı. Kesitlerin fotoğrafları çekildi. Kesitler dairesel polariskop düzeneğinde olan Transmisyom polariskopunda kompansatör ile saçak (firinç) değerleri belirlendi. Yapılan çalışma sonucu 1 grupta protezin rotasyon ekseni 45 ve 35 dişlerin distalinde yer almıştır. En yüksek saçak değeri yine bu bölgede oluşmuştur. 2. grupta ise rotasyon ekseni 35 ve 45 no'lu dişlerin kök uçlarının birleştiği doğru üzerinde yer alırken protez de bir sustantasyon düzlemi oluşturmuştur.. 3. grupta rotasyon ekseni 45 ve 35 no'lu dişlerin distalinde yer almaktadır. 4. grupta ise bu defa rotasyon ekseninin yine 45 ve 35 no'lu dişlerin kök uçlarının oklüzaldeki izdüşümlerinden geçtiği belirlenmiştir. Burada bir sustantasyon düzlemi olmaktadır. 5. grupta ise rotasyon ekseni yine 2 gruptaki kök uçlarına gelmiştir. Yapılan istatistiksel incelemelerde Tek Yönlü Varyans analizine göre kuvvet uygulanan taraftaki (A,B,C,D,E) noktalar anlamlı bulunurken yük uygulanmayan taraftaki(F,G) noktalarda ise anlamsız bulundu. Student t testine göre 2. grupta D ve A noktalarındaki değerler anlamlı bulundu. Çift Yönlü Varyans Analizi'ne göre D noktası anlamlı bulundu.Tüm istatiksel analizler P< 0.05 güven aralığında değerlendirildi. İstatistiksel bulgularla deneysel bulgular 2. grupta çakışmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar, farklı konverjans açısı kullanılan bu tip vak'alarda protezdeki dengenin sağlanması için 2°'lik bir açılanmanın protezde devrilmeyi en aza indirebileceğini göstermektedir. Ancak bunun olabilmesi için dayanakların sağlıklı predonsiyumlu olması ileri sürülen koşulu sağlıyor diye düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of the distal extension removable partial denture with free ends is that the supporting tissues consisting of the teeth and the tissue of the residual ridge have different characteristics. Therefore, in Kennedy I cases, it is inevitable that the removable partial denture rotates around the axis which passes through the most posterior abutments during the function. İn order to reduce the rotation of the distal extension removable partial denture, various precision attachments are applied. Because the area of the supporting residual ridge where the prosthesis shall be located at the mandible is less in comparison to the maxilla jaw, the abutment teeth subject to a large part of the functional loading force applied to the denture. Therefore, the effect of the stress applied to the teeth and surrounding tissue by the precision attachments used for the stability of the prosthesis on the supporting tissue is important. İn our study, in the Kennedy I case, we have examined the stress distribution around the abutment teeth of prosthesis with rigid precision attachments in-vitro through the 3 Dimensional Photoelastics Stress Analysis Method. For our study we have chosen the teeth no 34-35 and 44-45 as terminal abutment teeth. The chosen acrylic abutments have been shaped as natural roots. The teeth from the molar region have been taken out and shaped as partially edentulous arch. The abutment teeth have been prepared with champer according to the conical crowns. Places for soft tissue and periodontal membrane have been prepared. From the phantom jaw and the abutment teeth thus prepared moulds have been taken with mould silicone. As a photoelastics material, PL-2 which conforms to the jaw elasticity and PL-1 which conforms to the teeth elasticity have been obtained. The photoelastics jaw model has been coated by using light body silicone materal for artifical soft tissue cavering the residual ridge and periodontal membran surrounding the the roots of the abutments. For experimental groups Telescopic Prosthesis with lingual bars at mezio-distal 2° percent convergence angle for the 2. group, at mezio and distal 4° percent convergence angle for the 3. group, at mezio 4° and distal 2° percent convergence angle for the 4. group and at mezio 2° and distal 4° percent convergence angle for the 5. group have been prepared. As a control group connected crowns (1. group) on no 45-44 and 35-34 and then distal extention removable partial denture have been prepared. A lingual barred skeleton prosthesis with reciprocal arms on the lingual of the teeth which have a gum crochet on the teeth no 45-35 and which conforms to the model has been cast. The faceted crowns of the 1. group and the primary and secondary crowns of the experimental groups have been cast with metal amalgam. Thus, 5 different skeleton prostheses have been prepared to be used in the experiment. After the cementation of the crowns, ali possible stresses have been determined on the photoelastics jaw model and control on the transmission polariscope. A load of 60 Newton has been applied to ali group one sided in slope and perpendicular directions. After the tension freezing procedure, cross-sections have been taken with the sujeti cutting machine. Pictures have been taken of the cross-sections. The fringe values of the cross7 sections have been determined with the compansator on the transmission polariscope which has a circular polariscope mechanism. As the result of the study the rotation axis of the prosthesis in the 1. group is located at the distal of the teeth no 45 and 35. the highest fringe value occurs in this area. İn the 2. group the rotation axis is located at the line where the root ends of the teeth no 35 and 45 meet and a sustentation plane is created on the prosthesis. İn the 3. group the rotation axis is again located at the distal of abutment teeth no 45 and 35. İn the 4. group the rotation axis passes again through the projections of apex of the rooth of the teeth no 45 and 35 at the occlusal. Here a sustentation plane is created. İn the 5. group the rotation again is located at the root ends of the 2. group.