Eğitilebilir düzeyde zihinsel engelli öğrencilerde yapılan beden egitimi ve spor derslerinin biyomotorik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of effects of physical training and sports lectures on biometric properties of educable menttally retarded students
  1. Tez No: 329174
  2. Yazar: HANİFİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETBu çalışmada, eğitilebilir düzeyde zihinsel engelli öğrencilerde yapılan beden eğitimi ve spor derslerinin eğitilebilir düzeydeki zihinsel engelli öğrencilerin biyomotorik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı.Çalışmamız zeka seviyeleri (IQ) 55?65 arasında, 10?12 yaş grubundan oluşan 40 öğrenciyi kapsamaktadır. Gönüllü öğrenciler beden eğitimi dersi alan ve almayan olarak iki grupta ele alındı. Çalışmaya katılan 40 öğrenciden 20 tanesi deney grubu ve 20 tanesi kontrol grubu olarak oluşturuldu. Çalışmaya katılan gönüllü öğrencilere şınav çekme, mekik çekme, 50 metre kısa mesafe koşu testi, koordinasyon testi, durarak uzun atlama testi, otur uzan testi, dikey sıçrama testi, denge aletinden geçme testi, sol ve sağ el kavrama kuvvet testi olmak üzere dokuz test uygulandı. Deney grubuna 8 haftalık çalışma programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir çalışma programı uygulanmadı. Çalışmanın başında ve sonunda her iki gruba da ilk test ve son test uygulandı.Çalışmada elde edilen veriler SPSS 16,0 istatistik programında değerlendirmeye alındı. Grup içi (paired t test) ve Gruplar arası (independent t test) karşılaştırma yapıldı. P < 0.05 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEVALUATION OF EFFECTS OF PHYSICAL TRAINING AND SPORTS LECTURES ON BIOMETRIC PROPERTIES OF EDUCABLE MENTTALLY RETARDED STUDENTSIn our study, we aimed to investigate the effects of physical training and sports lectures on biometric properties of educable mentally retarded students.Our study in clouded forty students with an IQ level range of 55-65 and age range of 10-12 years. Volunteer students were enrolled into two groups as those who take physical training lectures and those did not take physical training lectures. Twenty of those 40 students that were in clouded in this study were enrolled into the experiment group and the other 20 students were enrolled into the control group. Nine tests including push-ups test, sit-ups pull test, 50 meters short distance running test, coordination test, standing long jump test, sit and reach test, vertical jump test, passing through balance beam test, hand grip strength test were applied to all volunteer students that were included in the study. Eight-weeklong training program was instructed to the experiment group. Control group did not receive any training program. In the beginning and at the end of the study a baseline and a final test were applied.Data were evaluated using SPSS 16.0 statistic al software. Intra-group (paired t-test) and between groups (independent t-test) statistic al procedures were performed.