Romatizmal mitral darlığında perkütan mitral balon valvuloplasti ile mitral kapak replasmaninin erken ve geç dönem sonuclarinin karsilastirilmasi
The comparasion of early and long term follow up results of percutaneous mitral baloon valvuloplasty and mitral valve replacement
  1. Tez No: 329182
  2. Yazar: EMRAH USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK ERDİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Mitral darlığın en sık gözlenen sebebi, kapağın romatizmal tutulumudur. Gelişmiş toplumlarda sıklığı çok azalsa da, gelişmekte olan toplumlarda halen önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Mitral darlığında tedavi, hastalığın ciddiyeti ve hastalığın semptomlarına göre medikal, PMBV ve Cerrahi (Komissürotomi, Mitral Kapak Replasmanı[MKR] ) olarak 3 farklı şekilde uygulanabilir. PMBV ve MKR uzun yıllardır romatizmal mitral darlık tedavisinde kullanılan yöntemler olmasına rağmen bu iki tedavi şeklini karşılaştıran çalışmalar çok az sayıdadır. Amaç: Bu çalışmada mitral darlık nedeniyle takipli hastaların, Perkütan Mitral Balon Valvuloplasti (PMBV) ve Mitral Kapak Replasmanı ( MKR) sonrası erken ve geç dönem klinik takip sonuçlarının ve ekokardiyografik parametrelerinin karşılaştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: 1991 ? 2012 yılları arasında kliniğimizde romatizmal mitral darlığı nedeniyle Perkütan Mitral Balon Valvuloplasti (PMBV) ve Mitral Kapak Replasmanı ( MKR) uygulanan toplam 527 hastanın (276 hasta PMBV, 251 hasta MKR) klinik, ekokardiyografik ve kateterizasyon bilgileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların işlemden önceki klinik (fonksiyonel kapasite,özgeçmiş, ek hastalıklar) ve ekokardiyografik verileri ayrıca kliniğimizde en son yapılan ekokardiyografik tetkikleri ve uzun dönem klinik takip sonuçları toplandı. Hastane yatış süreleri içerisinde (Erken dönem) ve uzun dönem takiplerinde ana sonlanım noktaları ölüm, erken cerrahi ihtiyacı, yeniden girişim ihtiyacı, perikardiyal tamponad, embolik inme ve ciddi kanama olarak belirlendi. Bulgular: Hastaların 276?sına PMBV, 251?ine MKR uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The most common cause of mitral stenosis is rheumatic involvement. Despite its decreasing prevelance in the developed countries, it is one of the leading cause of the morbidity and mortality among the developing nations. The treatment of mitral stenosis consist three modalities, these are medical treatment, percutaneous mitral baloon valvuloplasty (PMBV) and mitral valve replacement(MVR). PMBV and MVR are the treatment options in mitral stenosis for several years, however studies that compare these two modalities are scarce. Aim: To compare the echocardiographic parameters and the result of early and late clinical follow up of patients after PMBV and MVR. Method: The clinical, echocardiographic and catheterization data of 527 patients with rheumathic mitral stenosis that are treated with PMBV or MVR are evaluated retrospectively (276 patients with PMBV and 251 patients with MVR). Pretreatment clinical (functional capacity, medical history, concomittant disase), echocardiographic parameters and long term follow up of the patients are obtained. The main end points in-hospital (early) and long term follow up are defined as death, need of early surgery, need of re-intervention, pericardial tamponade, embolic stroke and serious hemorrhage. Results: PMBV was performed to 276 and MVR was performed to 251 of the patients.