Kliniğimizde mitral balon valvüloplasti işlemi yapılan romatizmal mitral darlığı hastalarının demografik, klinik ve ekokardiyografik özellikleri
Demographic, clinical and ecocardiographic characteristics of the pati̇ents with mitral ballooon valvuloplasty procedure in our clinic
  1. Tez No: 612554
  2. Yazar: HAŞIM TÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mitral darlığı en sık görülen romatizmal kalp kapak hastalığıdır. Etiyolojisinde çeşitli nedenler olmakla birlikte, en sık neden romatizmal ateştir. Romatizmal kalp hastalığı özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli bir sağlık problemidir. Inoue ve arkadaşlarının 1984 yılında perkütan mitral balon valvüloplasti (PMBV) işlemini tanımlamaları ile bu yöntem mitral darlığı olan birçok hastada cerrahi tedavinin yerini almıştır. Günümüzde uygun kapak morfolojisine sahip, semptomlu mitral darlığı olan hastaların çoğuna PMBV işlemi uygulanmaktadır. Bu işlemin kısa ve uzun dönemde etkin bir yöntem olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, kliniğimizde yapılan perkütan mitral balon valvüloplasti olgularımızın erken dönemdeki sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Ekokardiyografik olarak ciddi mitral darlığı, semtomatik orta mitral darlığı olan ve wilkins skoru ≤ 12 olan 52 hasta (36 kadın, 16 erkek, ortalama yaş 48±13) çalışmaya dahil edildi. Valvüloplasti ile mitral kapak alanı 1.18±0.19' cm²'den 2.27±0.48 cm²'ye (p =0.001) yükseldi. Ortalama mitral gradiyent 12.82±3.5'den 5.97±2.04'e (p =0.001) düştü. Diğer hemodinamik parametrelerde de anlamlı düşüşler sağlandı. Tüm hastalarda işlem başarımız %87, eko skoru ≤ 8 olan hastalarda %90, eko skoru > 8 olan grupta ise %80 hastamızda PMBV başarılı bir şekilde uygulandı. Eko skoru ≤ 8 olan grupta 3 hastada, eko skoru > 8 olan grupta da 4 hastamızda olmak üzere toplam 7 hastamızda işlem başarısız oldu. PMBV uyguladığımız 2 gebe hastamızda işlem başarılı oldu. Başarısız olgularda işlem öncesi MVA anlamlı olarak düşüktü. Eko skoru yüksek olan grupta PMBV başarısı düşük olmakla beraber istatiksel anlamlılık taşımamaktadır (p=0.02). Başarısız olan olgularımızın nedenleri, hastalardan ikisinde kapak geçilememesi birisinde de septostomi yapılamaması nedeniyle PMBV uygulanamadı. İki olgumuzda kapak açılması az oldu (< 1.5cm²). Sonuç olarak semptomatik mitral darlığında PMBV, eko skoru ≤ 8 olanlarda olduğu gibi ve eko skoru 9-12 olan hastalarda da başarılı uygulanabilmekte ve hemodinamik ve semptomatik düzelmeler sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mitral stenosis is the most common rheumatic heart valve disease. Although there are various reasons in the etiology, rheumatic fever is the most common cause. Rheumatic heart disease is an important health problem in developing countries. Inoue et al. described the percutaneous mitral balloon valvuloplasty (PMBV) in 1984 and this procedure replaced surgery in most of the patients with mitral stenosis. Nowadays most of the patients with symptomatic mitral stenosis and appropriate valve morphology undergo PMBV procedure. Studies showed this procedure has good short and long term outcome. In this study, we aimed to evaluate early outcomes of percutaneous mitral balloon valvuloplasty cases in our clinic. 52 patients (36 females, 16 males, meanage 48 ± 13 years) with severe mitral stenosis, symptomatic moderate mitral stenosis and echo score ≤ 12 are included in this study. In our study, mitral valve are increased from 1.18 ± 0.19 'cm² to 2.27 ± 0.48 cm² (p = 0.001), the mean mitral gradient decreased from 12.82 ± 3.5 mmHg to 5.97 ± 2.04 mmHg(p = 0.001) with valvuloplasty. Significant reductions were also achieved in other hemodynamic parameters. PMBV was successfully applied in 87% of our patients, 90% with an echo score ≤ 8, and 80% in the group with an echo score of > 8. The procedure was unsuccessful in 7 patients; 3 patients in the group with echo score ≤ 8 and in 4 patients in the group with echo score > 8. The procedure was successful in 2 pregnant patients. In failed cases, procedure MVA was significantly lower. Although PMBV success was low in the group with high echo score, statistical significance was not maintained (p = 0.02). The reasons of our failed cases were the failure of valve in two patients and failure of septostomy in one patient, so PMBV could not performed. In two cases, there was less opening (