Kısa ve uzun süreli yüksek ve çok yüksek yağlı diyetlerin sistemik ve doku düzeyindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of short and long term high and very high fat diets? effects regarding systemic and tissue level
- Tez No: 329190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GÜVEN BAĞLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş: Orexin A (OXA) pankreasta orexin 1 reseptörü (OX1R) reseptörü aracılığıyla glukoz ve enerji homeostazında görev almaktadır. Adiponektin'in iskelet kasındaki reseptörü AdipoR1 aracılığıyla insülin sensitivitesini artırdığı gösterilmiştir.Amaç: Yüksek yağlı ve çok yüksek yağlı diyetlerin kısa süreli ve uzun süreli etkilerini incelemek için biyokimyasal parametrelerle birlikte, kasta AdipoR1, pankreasta OXA ve OX1R'i değerlendirerek, insulin direncindeki ilişkilerinin tanımlanması amaçlanmıştır.Yöntem: Wistar sıçanlar, 3 grup kısa (3 hafta), 3 grup uzun (8 hafta) süreyle; standart, yüksek (%45) ve çok yüksek yağlı besinle (%60) beslendi. Serumda biyokimyasal parametreler ile beraber, Tümör Nekrozis Faktor-? (TNF-?), İnterlökin-6 (IL-6) değerlendirildi. Pankreas ve kasta ışık mikroskopik ve İmmunohistokimyasal (pankreasta OXA, OX1R, İnsülin, Transforming growth factor ß1 (TGFß1), IL-6, Desmin, kasta AdipoR1) incelemeler yapıldı.Bulgular: Yağlı beslenme ile insülin direnci ve adacık alanlarında artış, pankreas ve kasta histopatolojik değişiklikler gözlendi. Yüksek yağlı beslenmeyle kısa sürede OXA ve OX1R boyanma yoğunlukları artarken, AdipoR1'de değişiklik olmadı. Çok yüksek yağlı beslenmeyle, kısa sürede OXA ve OX1R, uzun sürede AdipoR1 boyanma yoğunluğunda azalma gözlendi (p=0.005).
Özet (Çeviri)
Introduction: OrexinA (OXA) functions in glucose and energy homeostasis through Orexin1 receptor (OX1R) in pancreas. Adiponectin was shown to improve insulin sensitivity via AdipoR1 in skeletal muscle.Objective: The aim is to determine short-term and long-term effects of high-fat and very high-fat diets, examining effects on biochemical parameters, muscle AdipoR1, pancreas OXA and OX1R and to identify their relationships in insulin resistance.Methods: Wistar rats, 3 groups for short (3 weeks), 3 groups for long (8 weeks) time fed standard, high (45%), very high-fat (60%) diets. Biochemical parameters, Tumor Necrosis Factor-? (TNF-?), interleukin-6 (IL-6) were evaluated. Light microscopy performed in pancreas and muscle. OXA, OX1R, Insulin, Transforming growth factor ß1 (TGFß1), IL-6, Desmin in pancreas, AdipoR1 in muscle were analyzed immunohistochemically.Results: Increase in insulin resistance and islet areas, histopathological changes in pancreas and muscle were observed with fat feeding. With short term high-fat-diet, OXA and OX1R intensities increased, AdipoR1 did not change. With very high-fat-diet, decrease observed in OXA and OX1R intensities in short period, AdipoR1 intensity in long period (p=0.005).