Kalp yetmezliğinde farklı diüretik rejimlerinin karşılaştırılması
Comparison of different diuretic regimens in heart failure
- Tez No: 329191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Furosemid, akut dekompanse kalp yetmezliği olan hastalarda tedavinin temel öğesidir. Ancak nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili az sayıda veri bulunmaktadır.Akut dekompanse kalp yetmezliği tanısıyla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına başvuran 43 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Onbeş hastaya 160 mg furosemid tedavisi 16 saat infüzyon şeklinde, ondört hastaya 80 mg furosemid günde iki kez bolus şeklinde, ondört hastaya 160 mg furosemid 150 cc hipertonik salin solüsyonu (75 cc %0,9 NaCl ile 75 cc %3 NaCl karışımı) ile birlikte 30 dk infüzyon şeklinde uygulanmıştır. Bu tedavi rejimlerine 48 saat devam edilmiştir. Sonrasında doz ayarlamasına izin verilmiştir. Hastaların bazal değerlerine göre 48.saat sonundaki kreatinin değişimi, kompanse hale geldikten sonraki kreatinin değişimi, hastanede yatış süresi ve kilo kaybı değerlendirildi. Kırksekiz saat sonundaki kreatinin değişiminde üç grup arasında istatistiksel olarak fark gözlenmemiştir (infüzyon grubu 0,16 ± 0,21 mg/dl, bolus grubu 0,04 ± 0,15 mg/dl, HSS grubu 0,20 ± 0,21 mg/dl; p= 0,08). Hastalar kompanse olduktan sonra bazale göre kreatinin değişimi incelendiğinde bolus grubunda daha az bozulma izlenmiş olmasına rağmen istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (infüzyon grubu 0,36 ± 0,42 mg/dl, bolus grubu 0,10 ± 0,28 mg/dl, HSS grubu 0,30 ± 0,42 mg/dl; p= 0,18). Kilo kaybı her üç grupta benzer şekilde sonuçlamıştır (infüzyon grubu 4,6 ± 5,2 kg, bolus grubu 4,1 ± 2,7 kg, HSS grubu 5,7 ± 3,6 kg; p= 0,66).
Özet (Çeviri)
Furosemide is an essential component of therapy for patients with acute decompensated heart failure. But there are few data to guide their use.We assigned 43 patients with acute decompensated heart failure who refered to Cardiology Department of Gazi University Medical Faculty. Fifteen patients received 160 mg furosemide administered intravenously continuous infusion through 16 hours. Fourteen patients received 80 mg furosemide administered twice a day as a bolus intravenous treatment with twelve-hour intervals. Fourteen patients treated with 160 mg furosemide plus HSS (150 cc %1,95 NaCl) for 30 minutes. All of these treatment regimes were continued for 48 hours. At the end of this period the protocol allowed specified dose adjustments.We evaluated the changing in the serum creatinine level from baseline to 48 hours, changing in the serum creatinine level from baseline to patients after becoming compensated, length of hospitalization and loss of body weight. After treatment, there were no significiant differences in patients? serum creatinine level at the end of 48 hours (infusion group 0,16 ± 0,21 mg/dl, bolus group 0,04 ± 0,15 mg/dl, HSS group 0,20 ± 0,21 mg/dl; p= 0,08). Patients after becoming compensated, we observed a nonsignificiant lower renal impairment with bolus treatment (infusion group 0,36 ± 0,42 mg/dl, bolus group 0,10 ± 0,28 mg/dl, HSS group 0,30 ± 0,42 mg/dl; p= 0,18). There were no differences among the body weight loss of the three groups (infusion group 4,6 ± 5,2 kg, bolus group 4,1 ± 2,7 kg, HSS group 5,7 ± 3,6 kg; p= 0,66). As well as a significiantly shorter length of hospitalization was observed in patients treated with HSS (infusion group 6,6 ± 3,4 days, bolus group 7,9 ± 4,1 days, HSS group 3,7 ± 1,3 days; p< 0,01).Treatment of furosemide plus HSS shortened the length of hospital stay in patients with heart failure. This treatment modality can be an effective method to reduce the cost of treatment.