Rho/rho-kinaz gen polimorfizmlerinin sistemik skleroz hastalığı ile ilişkisinin araştırılması
Investigating the association between rho/rho-kinase gene polymorphisms and systemic sclerosis disease
- Tez No: 329193
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MESUT ONAT
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sistemik skleroz (SSk), patogenezinde inflamasyon, vaskülopati ve fibrozisin olduğu hastalıktır. Rho/Rho-kinaz yolağının inflamasyon, vaskülopati ve fibrozisdeki rolü gösterilmiştir. Bu çalışmada, SSk hastalığında Rho/Rho-kinaz gen polimorfizmlerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, SSk tanısı konmuş 284 kişi ve herhangi hastalığı olmayan benzer yaş ve cinsiyetteki 284 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Genomik DNA izolasyonu yapıldı ve BioMark HD dinamik array sistemi (Fluidigm, CA, ABD) ile polimorfizm analizleri yapıldı. Genotip dağılımı ve allel sıklıklarının farklılıkları gruplar arasında Ki-kare testi veya Fisher?in kesin Ki-kare testi ile haplotip analizi ise online program (SHEsis) kullanılarak yapıldı. ROCK1 genine ait çalışılan 4 polimorfizmden 3?ünde (rs112108028, rs111874856 ve rs35996865) anlamlı ilişki bulundu. ROCK2 genine ait polimorfizmlerden 2?sinde (rs10178332 ve rs10929732) anlamlı ilişki bulundu. RhoA geni ile ilgili çalışılan 3 polimorfizmde (rs6784820, rs974495, rs2177268) ve RhoC geni ile ilgili 2 polimorfizmde (rs11102522, rs11538960) SSk ile anlamlı ilişki bulunurken, araştırılan RhoB, RhoD ve RhoE geni polimorfizmleri ile anlamlı ilişki saptanmadı. Ayrıca, anlamlı ilişki bulunan polimorfizmler ile bazı klinik ve laboratuar bulguları arasında anlamlı ilişkili bulundu. Bu araştırma ile SSk hastalığının Rho/Rho-kinaz gen polimorfizmleri ile ilişkisi ilk defa araştırılmış, ROCK1, ROCK2, RhoA ve RhoC gen polimorfizmlerinin SSk hastalığı ile anlamlı ilişkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis (SSc) is inflammatory diseases characterized by vasculopathy and fibrosis. The role of Rho/Rho-kinase pathway in the role of vasculopathy, fibrosis, and inflammation has been demonstrated. This study aimed to investigate the Rho/Rho-kinase gene polymorphisms in SSc. A total of 284 SSc patients and 284 healthy controls with similar age and sex were included to this study. Following genomic DNA isolation, polymorphisms were analyzed by using the BioMark HD dynamic array system. For calculation of the significance of differences in genotype and allele frequencies, the chi-square test or Fisher?s exact test was used, and haplotypes analysis was made by using online program. ROCK1 gene 3 polymorphisms (rs112108028, rs111874856, and rs35996865) were found to be significantly associated with SSc. However, the ROCK2 gene rs10178332 and rs10929732 polymorphisms were significantly associated with SSc. While 3 RhoA gene polymorphisms (rs6784820, rs974495, rs2177268), and 2 RhoC gene polymorphisms (rs11102522, rs11538960) were significantly associated with SSc, there were no marked associations with RhoB, RhoD and RhoE gene polymorphisms. Additionally, there were significant associations between some clinical and laboratuary findings and polymorphisms showed marked associations. This is the first study to investigate the association between Rho/Rho-kinase gene polymorphisms and SSc, and significant relationships of ROCK1, ROCK2, RhoA and RhoC gene polymorphisms with SSc have been revealed.