Göğüs hastalıkları anabilim dalı'nda takip edilen malign plevral mezotelyomalı hastalarda kemoterapiye yanıtın kürler arasında toraks ÇKBT ile modifiye recıst ve tümör volümü karşılaştırılması ve prognoza etkisini tespit etmek
Evaluation of chemotherapy response in malign pleural mesothelioma using MDCT : comparison of modified recist and tumor volume measurements and their effectiveness on predicting prognosis
- Tez No: 329199
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, histopatolojik olarak MPM tanılı 32 hastanın kemoterapi tedavisine yanıtının toraks ÇKBT ile değerlendirilmesiyle gerçekleştirildi. Çalışmaya Mart 2010-Mayıs 2012 tarihleri arasındaki ÇKBT tetkikleri dahil edildi. Tüm hastalara platin temelli kemoterapi kombinasyon tedavisi verildi. ÇKBT çekimi mevcut literatüre uygun protokollerle çalışıldı. Kemoterapi tedavisi sonrasında yanıt değerlendirmede tek boyutlu lineer ölçümler ile üç boyutlu volüm ölçümleri kullanıldı. Üç boyutlu tümör volüm ölçümü bilgisayar destekli yarı otomatik segmentasyon ile hesaplandı. Tek boyutlu ölçümlerin yanıt sınıflandırmasında, Modifiye RECIST kriterleri esas alındı. Tek boyutlu ölçümler ile tümör volümünde tedavi sonrasında % 65 regresyon-% 73 progresyon kriterlerinin kullanıldığı sınıflandırmalar arasında mükemmele yakın uyum izlendi. Kemoterapiye yanıt değerlendirmede tümör volümündeki fark için sağkalım ile uyumlu yanıt kriterleri bulmak amacıyla ROC analizi yapıldı. Tümör volümünde kemoterapi tedavisi sonrasında % 40 tümör volümü regresyonu, evre ve MPM histolojik alt tipinden bağımsız risk faktörü olarak belirlendi. Modifiye RECİST kriterlerinin kullanıldığı tek boyutlu ölçümlerde ise kemoterapiye yanıt grupları arasında sağkalım açısından istatistiki olarak anlamlı farklılık izlenmedi. Sonuç olarak tümör volümünün bilgisayar destekli ölçümü, değerlendiren kişiden bağımsız ve daha doğru bir veri sağlamaktadır. Tümör volümünün hesaplanmasındaki gelişmelere paralel olarak tedaviye yanıt kriterlerinin herbir malignite tipi için geniş kapsamlı hasta gruplarında sağkalım analizleriyle düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
MDCTs of a total 32 patients , performed between March 2010 ? May 2012, were included in this study. All patients were diagnosed with malign pleural mesothelioma histopathologically and all received platinum ? based chemotherapy combinations. Linear and 3D volumetric measurements were used to evaluate chemotherapy response. 3D tumor volume measurements were performed with computer assisted semi- automated segmentation method. Response classifications using linear measurements were based on modified RECIST criteria. After chemotherapy, an almost perfect agreement was found between linear measurements and response classifications using % 65 regression ? % 73 progression crtieria on tumor volume. A ROC analysis was performed in order to determine response criteria which will show consistence between tumor volume changes and survival rates. After therapy, a % 40 regression in tumor volume was found to be a risk factor which is independent of tumor stage or tumor histological type. Using linear measurements and modified RECIST criteria, no statistically significant difference was found between survival rates of chemotherapy response groups. In conclusion, computer aided tumor volume measurements are more accurate and less operator dependent. With the recent developments in tumor volume measurement methods, treatment response criteria should be rearranged for each tumor type using the results of survival analyses that are obtained from larger patient populations.