Akut curcumin uygulamasının farelerde antinosiseptif etkinliğinin değerlendirilmesi ve tramadol ile karşılaştırılması
The evaluation of antinociceptive efficiency of acute curcumin application on mice and comparison with tramadol
- Tez No: 329198
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkcan Acar, Ö. Akut curcumin uygulamasının farelerde antinosiseptif etkinliğinin değerlendirilmesi ve tramadol ile karşılaştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2013. Bu çalışmanın amacı curcuminin farelerdeki antinosiseptif etkinliğinin araştırılması ve olası etkilerde nitrerjik, narkotik, serotoninerjik ve NMDA yolaklarının rolünün incelenmesidir. Çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı hayvan laboratuarında 25-35 gram arası Mus musculus, swiss-albino erkek cinsi 80 fare üzerinde yapıldı. Fareler rastgele 8'er adet fare içeren 10 gruba ayrıldı ve gruplar kontrol (dimetilsülfoksit), tramadol 50 mg/kg, curcumin 50 mg/kg, curcumin 100 mg/kg, curcumin 200 mg/kg ve curcumin 200 mg/kg ile kombine gruplar L-NAME 100 mg/kg, L-arginin 100 mg/kg, ketamin 10 mg/kg, nalokson 1 mg/kg ve siproheptadin 50 mcg/kg olarak ayrıldı. 10 grubun tamamına da asetik asit uygulaması yapıldı. Her gruba tail clip, tail flick ve hot plate testleri yapıldı ve nosisepsiyon latens süreleri tespit edildi. Asetik asite bağlı kıvranma sayıları belirlendi. Santral nosiseptif ağrı eşiğini değerlendiren tail clip, tail flick ve hot plate testlerinde curcuminin tek başına uygulandığı gruplarda, kontrol grubuna göre anlamlı farklılık saptanamadı. Asetik asit ile kıvranma testinde ise curcuminin artan dozlarında kıvranma sayıları kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldı. Tramadol, hot plate testinde kontrol grubuna göre latens süresini anlamlı derece uzattı. Asetik asit ile kıvranma testinde ise tramadol ile anlamlı farklılık bulunamadı. Sonuç olarak curcuminin santral düzeyde nosiseptif etkisini olmadığı, periferik nosiseptif etkinliğinin ise doz bağımlı olarak arttığı kanaatine vardık. Tramadolle karşılaştırınca ise curcuminin periferik antinosiseptif etkinliğinin daha fazla olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Turkcan Acar, O. The evaluation of antinociceptive efficiency of acute curcumin application on mice and comparison with tramadol. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation, Medical Specialization Thesis, Eskişehir, 2013. The aim of this study is to evaluate the antinociceptive efficiency of curcumin on rats and if efficiency exists, to examine the role of nitric oxide, narcotic, serotoninergic and NMDA pathways on this effects. The study was performed on 80 mice which were Mus musculus, swiss-albino male mice and between 25-35 grams, in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Pharmacology animal laboratory. Mice were randomly divided into 10 groups, each including 8 mice. The groups were separated as following: control (dimethyl sulfoxide), tramadol 50 mg/kg, curcumin 50 mg/kg, curcumin 100 mg/kg, curcumin 200 mg/kg and groups combined with 200 mg/kg are L-Name 100 mg/kg, L-arginine 100 mg/kg, ketamine 10 mg/kg, naloxone 1 mg/kg and cyproheptadine 50 ?g/kg. Acetic acid was applied to all groups. Apart from that, tail clip, tail flick and hot plate tests were performed on each group and nociception latency time were detected. Number of writhings due to acetic acid was determined. Tail clip, tail flick and hot plate tests evaluate central nociceptive pain threshold and no significant difference was detected between the groups curcumin was applied singly and control group. In the acetic acid writhing test, number of writhings in increasing doses of curcumin was significantly decreased when compared with control group. In the hot plate test, tramadol significantly prolonged latency time than the control group. In acetic acid writhing test, we did not find a significant difference with tramadol. As a result, we concluded that curcumin has no nociceptive effects in central level and its peripheric nociceptive efficiency increases with depending on dose. When compared with tramadol, we believe that curcumin?s peripheric antinociceptive efficiency is higher.