Kronik hepatit C hastalarının tedavi sonrası uzun dönem retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective long term evaluation of chronic hepatitis c patients after therapy
  1. Tez No: 329200
  2. Yazar: FATMA NİLGÜN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE USLUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETCan FN. Kronik hepatit C hastalarının tedavi sonrası uzun dönem retrospektif değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Tıpta Uzmanlık Tezi; 2012. Hepatit C virüs (HCV) infeksiyonu tüm dünyada yaygın, oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Dünya genelinde 170 milyon insanın HCV ile infekte olduğu tahmin edilmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde tedavi almış kronik hepatit C hastalarının mevcut durumları retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışma 30/03/2012-30/10/2012 tarihleri arasında yürütüldü. Hasta dosyalarının analizi ile KHC tedavisi almış olan, şu anda tedavide olmayan 62 KHC hastası çalışmaya alındı. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS v.15.0 programı kullanılarak yapıldı. Hastaların tedavi sonrasında ortalama 54±38 aylardaki tedavi yanıtları değerlendirildi. Hastaların 24'ü(%38.7) erkek, 38'i(%61.3) kadındı. Yaş ortalamaları 53.98±10.05 idi. Bilinen hastalık süresi ortalaması 90.67±58.72 ay olup, 18 ila 360 ay arasında değişmekteydi. Ailesinde HSK öyküsü olan hasta yoktu. Hastaların tedavileri INF ? 2a+ribavirin, INF ? 2b+ribavirin, Peg INF ? 2a+ribavirin, Peg INF ? 2b+ribavirin idi. Hastaların 11'inde nüks nedeniyle ikinci kez tedavi uygulanmıştı. Her bir hasta için tedavi öncesi, tedavinin 1. ayı, 3. ayı, tedavi sonu ve tedavi sonrası 6. aylarındaki HCV RNA düzeyleri karşılaştırıldı. Hastaların tedavi öncesi HCV RNA değerleri en düşük 1732 kopya/ml, en yüksek 235493026 kopya/ml olarak saptandı. Toplam 62 hastanın 42'sinde (%67.7) hızlı virolojik yanıt (HVY) olduğu gözlemlendi. 15 hastada ise (%24.2) HVY olmadığı saptandı. 62 hastanın 57'sinde (%91.9) erken virolojik yanıt (EVY) olduğu tespit edildi. 5 hastada (%8.1) tedavinin 3. ayında HCV RNA pozitifliği devam etmekteydi. Tedavi sonu virolojik yanıt (TSVY) 60 hastada (%96.8) alındı. 2 hastada (%3.2) virolojik yanıt alınmadığı gözlendi. 62 hastanın 54'ünde (%87.1) kalıcı virolojik yanıt (KVY) var iken, 8'inde (%12.9) KVY olmadığı saptandı. İkinci kez tedavi hastalarda HVY % 36.4, EVY % 81.8, TSVY % 90.9, KVY %63.6 olarak bulundu. Sonuç olarak; kronik hepatit C hastalarında tedavi ile hastaların tedavi sonrası uzun dönem prognozları olumlu yönde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCan FN. Retrospective long term evaluation of Chronic Hepatitis C patients after therapy. Osmangazi University School of Medicine, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, 2012. Hepatitis C virus (HCV) infection is a prevalent, major health problem throughout the world. Chronic HCV infection is one of the major causes of chronic hepatic disease worldwide. Approximately 170 million patients are estimated to be infected with HCV worldwide. Current conditions of chronic hepatitis C patients who received treatment in our clinic were retrospectively evaluated in this study. Study has been done between 30/03/2012 and 30/10/2012. 62 Chronic hepatit C patients who received treatment previously and are not in treatment now, were added to the study after retrospective search through patient files. Statistical analysis is done using SPSS v.15.0. Treatment response of patients were evaluated at 54±38 months. 24 patients (38.7%) were male, 38 patients (61.3%) were female. Mean age is 53.98±10.05. Mean disease duration is 90.67±58.72 months and the range is 18 to 360 months. No patient has a family history of hepatocellular carcinoma. INF ? 2a+ribavirin, INF ? 2b+ribavirin, Peg INF ? 2a+ribavirin, Peg INF ? 2b+ribavirin were the treatment modalities. 11 patients received a second therapy for recurrence. HCV RNA values for every patient were compared at the first month, third month, end of therapy and 6 months later. Lowest pretherapy HCV RNA value was 1732 copy/ml, highest value was 235493026 copy/ml. HCV RNA was negative in 42 patients (67.7%) out of 62 and were observed as rapid virological response (RVR) at the end of first month. 15 patients (24.2%) were found to be HCV RNA positive at the end of first month. 57 patients (91.9%) out of 62 were found as HCV RNA negative in the third month of treatment. 5 patients (8.1%) were HCV RNA positive in the third month of therapy. End of treatment virologic (ETVR) response rate was 96.8% (60 patients). 2 patients (3.2%) did not have virological response. 54 patients (87.1%) out of 62 had sustained virological response (SVR) whereas 8 patients (12.9%) had not. Rates of RVR, EVR, ETVR and SVR were 36.4%, 81.8% ,90.9% and 63.6% respectively in second therapy patients. Finally long term prognosis in chronic hepatitis C patients receiving therapy, is better.