Streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulan ratlarda diyetteki borun hipoglisemik etkisi
Hypoglycemic effect of dietary boron on diabetic rats induced by streptozotocin as experimentally
  1. Tez No: 329212
  2. Yazar: NUR AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZDEMİR, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OTO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akman N, Streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulan ratlarda diyetteki borun hipoglisemik etkisi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2012. Bu çalışmada deney hayvan modellerinde borik asit olarak alınan borun streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulan ratlar üzerinde antihiperglisemik etkinliği ile bazı vitamin ve mineraller üzerindeki etkisi incelendi. Çalışmada 48 adet ortalama 200-220 gr ağırlığında erkek Wistar albino ratlar kullanıldı. Kontrol grubu hariç diyabet oluşturmak için streptozotosin (45 mg/kg) periton içi (ip) yolla uygulandı. Standart diyet alan Kontrol, 250, 500 ve 1000 ppm borik asit içeren yem alanlar (4.1, 8.2 ve 15.0 mg bor/kg canlı ağırlık), her gün 6U /kg dozunda insülin alanlar ve diyabet olup standart pelet yem ile beslenenler olmak üzere, 6 grup oluşturuldu (n=8).
Özet (Çeviri)
Akman N, Hypoglycemic effect of dietary boron on diabetic rats induced by streptozotocin as experimentally. Yuzuncu Yil University, Institute of Health Science, Department of Medical Pharmacology, Master Thesis, Van, 2012. In this study, antihyperglycemic effectiveness as well as effects of several vitamins and minerals of boron intake as boric acid in experimental animal models on diabetic rats induced by streptozotocin was exanimated. Average of each 200-220 g, about 48 male Wistar albino rats was employed to the study. In order to induce diabetes for the groups, except control, streptozotosin (45 mg/kg) was injected into intraperitoneally. After inducing of diabetes in the rats, these were divided into 6 groups as equally. These groups conducted as; Control group fed with standard diet, 3 groups fed with 250, 500, and 1000 ppm boric acid (4.1, 8.2 and 15.0 mg boron/kg body weight), the group fed with 6 U/kg dose of insulin each day and the diabetic group fed with standard pelet.