Streptozotosinle diyabet oluşturulan ratlara probiyotik karışımı ve kurkumin uygulamasının oksidatif stres ve insülin direnci üzerine etkisi
Effects of probiotic mixture and curcumin administration on oxidative stress and insulin resistance in streptozotocin-induced diabetes rats
- Tez No: 900483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
STREPTOZOTOSİNLE DİYABET OLUŞTURULAN RATLARA PROBİYOTİK KARIŞIMI ve KURKUMİN UYGULAMASININ OKSİDATİF STRES ve İNSÜLİN DİRENCİ ÜZERİNE ETKİSİ Meliha ÇAVDAR Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitisü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı Doktora Tezi, Ekim 2024 Danışman: Doç. Dr. Müge YILMAZ ÖZET Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM), dünya çapında prevalansı hızla artan, yüksek bakım ve tedavi maliyetleri nedeni ile de alternatif tedavi yöntemleri aranan kronik bir hastalıktır. Diyabet ve komplikasyonlarının gelişiminden oksidatif stres sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada streptozotosin ile T2DM indüklenen ratlara probiyotik ürün (VSL#3), kurkumin ve ilk defa bu iki ürünün sinerjistik olarak birlikye uygulanmasının oksidatif stres (OS) ve insülin direnci üzerine etkisini Nükleer eritroid 2-ilişkili faktör 2 (NRF2) ve Kelch benzeri ECH ile ilişkili protein 1 (KEAP1), düzeyleri aracılığıyla araştırmak amaçlandı. Sekiz hafta süren çalışmada 40 adet yetişkin erkek Sprague Dawley rat randomize olarak beş gruba ayrılmıştır: NK grubu (Negatif kontrol), PK grubu (Pozitif kontrol), PRO grubu (Probiyotik), CUR grubu (kurkumin), PRO+CUR grubu (Probiyotik+Kurkumin). Diyabeti indüklemek için PK, PRO, CUR ve PRO+CUR gruplarına çalışmanın 28. günü 30-35 mg/kg tek doz Streptozotosin intraperitenoal olarak uygulanmıştır. 72 saat sonunda açlık kan glukozu değeri ≥250 mg/dl olanlar T2DM olarak kabul edilmiştir. Serum ve pankreas dokusundaki total antioksidan kapasitesi (TAC), Süperoksit Dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Glutatyon Peroksidaz (GPx), Malondialdehit (MDA), Glutatyon Reduktaz (GR), NRF2, KEAP1, glukoz ve insülin seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Çalışmanın sonunda en yüksek vücut ağırlığı ortalaması NK grubunda, en düşük vücut ağırlığı ortalaması PK grubunda saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF PROBIOTIC BLEND AND CURCUMIN ADMINISTRATION ON OXIDATIVE STRESS AND INSULIN RESISTANCE IN STREPTOTOSIN-INDUCED DIABETES IN RATS Meliha CAVDAR Erciyes University Institute of Health Sciences Department of Nutrition and Dietetics Ph.D. Thesis, October 2024 Supervisor: Assoc. Prof. Müge YILMAZ ABSTRACT Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) is a chronic disease whose prevalence is rapidly increasing worldwide and for which alternative treatment methods are sought due to high care and treatment costs. Oxidative stress is held responsible for the development of diabetes and its complications. In this study, we aimed to investigate the effects of probiotic product (VSL#3), curcumin and synergistic administration of these two products together on oxidative stress (OS) and insulin resistance through Nuclear erythroid 2-associated factor 2 (NRF2) and Kelch-like ECH associated protein 1 (KEAP1) levels in streptozotocin-induced T2DM rats. In the eight-week study, 40 adult male Sprague Dawley rats were randomly divided into five groups: NC group (Negative control), PC group (Positive control), PRO group (Probiotic), CUR group (Curcumin), PRO+CUR group (Probiotic+Curcumin). Streptozotocin 30-35 mg/kg single dose was administered intraperitoneally to PC, PRO, CUR and PRO+CUR groups on the 28th day of the study to induce diabetes. At the end of 72 hours, fasting blood glucose values of ≥250 mg/dl were considered as T2DM. Total antioxidant capacity (TAC), Superoxide Dismutase (SOD), Catalase (CAT), Glutathione Peroxidase (GPx), Malondialdehyde (MDA), Glutathione Reductase (GR), NRF2, KEAP1, glucose and insulin levels in serum and pancreatic tissue were measured by ELISA method. At the end of the study, it was determined that blood glucose levels were significantly higher in the PC, PRO, CUR and PRO+CUR groups compared to the NK group (p0.05). At the end of the study, insulin resistance did not occur in the NC, PC and PRO+CUR groups, whereas insulin resistance developed in the PRO and CUR groups.