Derin ven trombozunda asimetrik dimetilarjinin ve oksidatif stresin önemi
The importance of asymmetric dimethylarginine and oxidative stress in deep vein thrombosis
- Tez No: 329216
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RAMAZAN ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Biochemistry, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma ile derin ven trombozunda (DVT) oksidatif stresin ve kardiyovasküler risk faktörü olarak kabul edilen yeni bir marker olan asimetrik dimetilarjinin (ADMA)'nın rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla DVT teşhisi konmuş 35 hasta ile yaş, vücut kilo indeksi ve cinsiyet yönünden benzer özellikler taşıyan 34 sağlıklı birey çalışmaya alınmıştır. Bu bireylerden alınan kan örneklerinde serum malondialdehit (MDA), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), katalaz, ADMA, homosistein, folik asit, B6 ve B12 vitamin düzeyleri ölçüldü. Serum MDA düzeyi DVT'li hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunurken (p0,05). Bu çalışmanın sonuçları, DVT'li hastaların sağlıklı kontrollere göre artmış oksidatif strese sahip olduğunu ancak DVT'nin serum ADMA konsantrasyonu üzerine herhangi bir etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the role of oxidative stress and asymmetric dimethylarginine (ADMA) which is accepted as a new marker of cardiovascular risk factor on the development of deep venous thrombosis (DVT). For this purpose, 35 patients with DVT and 34 healthy subjects were studied. The two groups were similar characteristics in terms of age, body weight index and gender. Blood samples were collected from these individuals, and serum malondialdehyde (MDA), glutathione peroxidase (GSH-Px), catalase, ADMA, homocysteine, folic acid, vitamin B6 and vitamin B12 levels were measured. Although serum MDA levels were significantly higher in DVT group than control group (p< 0.001), vitamin B6 levels were lower in study group (p< 0.001).