Kuru üzüm posasının ruminant hayvanlar için besin değerinin kuru şeker pancarı posası ile karşılaştırmalı olarak belirlenmesi
Kuru üzüm posasinin ruminant hayvanlar için besin değerinin kuru şeker pancari posasi ile karşilaştirmali olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 329217
  2. Yazar: YASİN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Özmen Y. Kuru Üzüm Posasının Ruminant Hayvanlar İçin Besin Değerinin Kuru Şeker Pancarı Posası İle Karşılaştırmalı Olarak Belirlenmesi Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2012. Bu çalışmada, fibröz yapıda olan gıda sanayi yan ürünlerinden şeker pancarı posası ve üzüm cibresisin sindirilebilirlik ve enerji değerlerinin mukayeseli olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla şeker pancarı posası ve üzüm cibresisin sindirilebilirlik ve enerji değerlerinin belirlemek için, söz konusu yem maddeleri kournga ile %50 oranında hayvanlara verildi. Önce korunganın sindirilebilirliğinin belirlenmesi için, korunga 4 adet Norduz tipi erkek toklulara yedirildi. Daha sonra, hazırlanan bu rasyonlar 8 adet Norduz tipi erkek toklulara, tesadüf parseller deneme desenine göre yedirildi. Yedirme denemesi, 10 günü yem tüketiminin belirlenmesi ve 5 günü örnek alma olmak üzere15 günden oluştun 2 periyot halinde yürütüldü. Hayvanların besin madde tüketim miktarları, sindirim oranları ve N-dengeleri belirlendi. Günlük tüketilen karışımlar gerek miktar ve gerekse hayvanların canlı ağırlıklarının yüzdesi olarak, ADF ve HY dışında kalan, bütün besin maddelerinde en yüksek değer kuru pancar posası içeren grupta elde edilmiştir. ADF ve HY dışında kalan günlük tüketilen besin madde miktarları bakımından gruplar arasında oluşan farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARYÖzmen Y. The Comporative Determination of Nutritive Values of Dry Grape Pomace with Dry Sugar Beet Pulp in Ruminant Animals. Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, M. Sc. Thesis, 2012. The objectives of this study was to comparatively determine the digestibility and energy value of dry sugar beet pulp and dry grape pomace that are food industry by products with fibrolitic structure. For this objective, sugar beet pulp and grape pomace were fed to animal with ground sainfoin hay with 50/50 percentages to determine digestibility and energy values. First, ground sainfoin hay was fed to 4 Norduz of type to determine digestibility. Then, the mixtures were fed to 8 Norduz of type with completely randomized design. Experiment was carried out as 2 periods consisting of 15 days with 10 days of adaptation and 5 days of sampling. Amounts of nutrient consumed, percentage of nutrient digestibility, and N-balance were determined. The highest intake of nutrients, except ADF and ether extract, was obtained with dry sugar beet pulp both as daily amount or percentage of body weight of animals. The difference among groups in terms of daily nutrient intakes, except ADF and ether extract intakes were not statistically different (P>0.05).