Derin ven trombozunda, kateterle ultrason eşliğinde tromboliz ve kateterle tromboliz girişimlerinin erken ve orta dönem sonuçlarının incelenmesi
Investigation of the early and mid-term results of catheter-di̇rected thrombolysi̇s and ultrasound-accelereated thrombolysis attempts in deep vein thrombosis
- Tez No: 845803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Derin ven trombozu olan hastalara uygulanan kateter aracılı tromboliz ve ultrason ile hızlandırılmış tromboliz tedavilerinin postoperatif derin venöz yetmezlik, lümen patensi, rekanalizasyon ve klinik düzelme açısından sonuçları karşılaştırıldı. Yöntem: 2018-2022 tarihleri arasında alt ekstremite akut, subakut ve tekrarlayan kronik derin ven trombozu tanısı ile tromboliz işlemi yapılan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Tedavide uygulanan kateter aracılı tromboliz (KAT) ve ultrason ile hızlandırılmış tromboliz (UKT) işlemlerinin postoperatif komplikasyonları, derin venöz sistem ve klinik bulguları birinci ve altıncı ayda yapılan kontrollerde değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 59 hasta dahil edildi. UKT grubunda 27, KAT grubunda 32 hasta mevcuttu ve yaş ortalaması UKT grubunda 43,52±13,92, KAT grubunda ise 52,41±15,29 dir. Klinik düzelme açısından ayak bileği, kalf ve uyluk seviyesinde işlem öncesi ve sonrası bacaklar arası çap ortalamaları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The results of Catheter-directed thrombolysis and Ultrasound-accelereated Thrombolysis in patients with deep vein trombosis were compered in terms of postoperative deep venous insufficiency, lumen patency, recanalization and clinical improvement. Methods: The files of patients who underwent thrombolysis with the diagnosis of lower extremity acute, subacute and recurrent chronic deep vein thrombosis between 2018 and 2022 were retrospectively examined. The effects of Catheter-directed thrombolysis (CDT) and Ultrasound-accelereated Thrombolysis (USACDT) applied in the treatment on postoperative complications, the amount of thrombolysis used, the deep venous system and clinical findings. The effects were evaluated at the first and sixth month controls. Results: 59 patients were included in the study, with 27 patients in the USACDT group, 32 patients in the CDT group, and the average age was 43.52±13.92 in the USACDT group and 52.41±15.29 in the CDT group. Peroperative control venography showed statistical significant difference in complete lumen openness between the USACDT group (%63,0) and the CDT group (56.3%) (p=0.791). İn the USG control in the mid-term period, partial recanalization was evaluated similar in USACDT group (33.3%) and in CDT group (34.4%); İt was no statistical significant (p=0.999). Deep venous insufficiency was not detected in 14 (51.9%) patients in USACDT group and in 16 (50.0%) patients in CDT group during early and mid-term period; statistically, it was no significant difference between the groups (p=0.367). The total alteplase administration time was 21.41±2.89 hours in USACDT group; in CDT group, it was 21.94±4.62 hours. In USACDT group, patients were infused 11.48±4.41mg of thrombolytic agent in CDT group the amount of thrombolytic administration was 14.76±4.82mg. There was no significant difference between the duration of thrombolytic administration between USACDT and CDT (p=0.599). The amount of thrombolytic given was significantly lower in USACDT group (average 11.48) compared to CDT group (average 14.76) (p=0.030). Minor bleeding was observed evenly in both groups. Major bleeding was observed in 1 (3,1%) patient in CDT group. No major bleeding was observed in USACDT group. Conclusion: In our study, both methods were effective in deep vein thrombosis, but USACDT was found to be more effective in terms of clinical improvement. Keywords Catheter-directed thrombolysis, ultrasound-accelerated thrombolysis, deep vein thrombosis, early and intermediate mid-term outcoms.