Geleneksel metot ile alkyd resin metodunun böcek örneklerinin bazı özellikleri üzerinden karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of some features of insect specimens using the traditional and alkyd resin methods
  1. Tez No: 329222
  2. Yazar: TAMER AYKUT BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Biyoloji, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Biology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, geleneksel metot ile AR Metodu arasındaki avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koymak ve bu iki metodu karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Bu kapsamda üzerlerinde çalışılan materyallerin dayanma süreleri, kokuları, ıslaklık ve renk değerleri gibi parametrelerinin yanında morfolojik yapılarında bir değişiklik olup olmadığı incelendi. Çalışmada Formaldehit (FA) ile elde edilen 10 adet (G1); Alkyd Resin (AR) Metodu'yla elde edilen 10 adet (G2) olmak üzere 20 adet çekirge kullanıldı. G1 grubunu oluşturan örneklere %10'luk FA çözeltisi ile muamele edilirken G2 grubunu oluşturan örneklere hayvansal dokularda uygulanan AR Metodu uygulandı. AR Metodu'nda materyallere sırasıyla; tespit, yıkama, dehidrasyon, gömme, emdirme, sertleştirme ve kurutma işlemleri uygulandı. Bu aşamaları takiben her metotla hazırlanan örneklerin dayanma süresi, koku, ıslaklık ve renk değerleri gibi parametreleri ölçüldü ve elde edilen değerler istatistiksel açıdan karşılaştırıldı. Bunun yanında her iki metotla hazırlanan örneklerin, morfolojik özellikleri belirlendi. AR Metodu'yla hazırlanan örneklerin FA içerisinde saklanan örneklere göre kokusuz, kuru, laboratuar şartlarında daha kolay ve ekipmanız saklanabildiği sonucuna varıldı. Ayrıca her iki metotla da çekirgelerin morfolojik özelliklerinin aslına uygun olarak saklandığı görüldü. FA ile elde edilen örneklerin renk değerlerinde L değeri AR Metodu ile elde edilen örneklere ait L değeri ile istatistik açıdan farklılık göstermemesine rağmen a ve b değerlerinin FA ile elde edilen örneklerde daha yüksek olduğu görüldü. Saptanan bu farklılıklar sonucunda AR Metodu'nun dayanıklılık, renk ve morfolojik özelliklerin muhafazasında etkili bir metot olmasının yanında laboratuar ortamında çalışanların kimyasalların olumsuz etkilerinden uzak durabilmeleri açısından önem ve fayda arz ettiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to demonstrate the advantages and disadvantages of the Alkyd Resin (AR) and the traditional method with a comparative study. In this context, stand periods, odors, moisture and color value parameters of materials with the changes in the morphological structures were analyzed. In the study, 20 grasshoppers; 10 grasshoppers obtained by Formaldehyde (FA) (G1) and 10 grasshoppers in the method of AR were used. G1 group was treated with a solution of 10% FA and G2 group was undergone to the AR which is used in animal tissues. In AR Method, fixation, washing, dehydration, impregnation, immersing, hardening and drying were applied to the materials respectively. Following these steps, the endurance time, odor, moisture and color of the samples of both groups were measured and the values obtained were compared statistically. Samples prepared by AR Method were found odorless, dry, and storable in laboratory conditions than the samples preserved in FA. In addition, the morphologic features of the locusts were not changed by each method. In color values, L value was not changed in both groups but a and b values were higher in FA group than AR group. As a result of these differences are detected in AR Technique, it was decided that AR Method has benefit in color, moisture, odor, endurance time, morphological features and preservation in the laboratory conditions and keeps away employees from the negative effects of chemicals.