Anslı geriletme ile klasik cerrahi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of conventional surgery with loop recession
- Tez No: 329240
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SAMİ İLKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETAmaçBu çalışmanın amacı, şaşılık cerrahisinde klasik geriletme yöntemi ile anslı geriletme yöntemlerinin karşılaştırılmasıydı. Bu amaçla ameliyat geçiren hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası verileri incelendi. İçlerinden çalışmaya uygun olanlar seçilerek çalışmaya dahil edildi.Gereç ve YöntemAnslı geriletme cerrahisinin klasik cerrahi ile karşılaştırılması amacıyla Celel Bayar Üniversitesi Göz Hastalıkları kliniğinde 2005-2012 yılları arasında Şaşılık biriminde takip edilen hastaların takip kartları retrospektif incelendi. Kriterlere uygun 168 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar klasik cerrahi uygulanan ve anslı geriletme uygulanan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Yaş, cinsiyet, kayma yönleri, ameliyat öncesi kayma dereceleri, ameliyat sonrası 3. aydaki kayma dereceleri, uygulanan cerrahi miktarlar ve yöntemler, cerrahi başarı kriterleri değerlendirildi. Kayma dereceleri Örtme-açma testi ve Krimsky testi ile prism diyoptri (?) olarak kaydedildi. Cerrahi miktarlar milimetre cinsinden hesaplandı. Yöntemler ise yalnız geriletme ve geriletme?rezeksiyon olarak kabul edildi. Başarı kriteri olarak 10 ? ve altındaki değerler kabul edildi. İstatistiki değerlendirmede SPSS 18.0 (Inc Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı. İstatistiki anlamlılık için p değerinin < 0.05 olması şartı arandı.BulgularYaş ortalamaları klasik grupta 12,9 ±12, anslı geriletme grubunda 14,3 ±13 bulundu (p =0,51). Gruplar sağ veya sol göze ameliyat uygulanması açısından benzerdi (p =0,326).
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZETComparison of conventional surgery with loop recessionPurpose: To compare the results of conventional surgery and loop recession in patients with esotropia and exotropia.Methods: In a prospective chart study, 168 patients who were operated for exotropia or exotropia and had at least 3 months follow-up, divided into two groups as conventional surgery and loop recession. There was no significiant differences between two groups in age and sex . The mean preoperative deviation was higher in loop recession group than conventional group (p= 0,01). The mean postoperative deviations were not statistically significiant (p= 0,245). The differences between preoperative and postoperative deviations are 34 ? ±16 in conventional group, 49 ? ±20 in loop recession group, and statistically significiant (p=0,01). The mean recessions were 6,09 mm ±0,811 in conventional group and 9,94 mm ±0,733 in loop recession group (p=0,01). Success rates were similar in two groups ( %72 in conventional group, % 76 in loop recession group, overall %73). In lower deviations (< 50?) success rates were similar between groups (loop recession % 87, conventional surgery % 84, p=0.742), but in greater deviations more than 50 ?, success rates were better than conventional group and statistically significiant (loop recession % 70, conventional surgery %34, p=0.05).Conclusion: Loop recession allows higher recessions more than conventional surgery in one surgery so it is more effective than conventional surgery especially in high deviations.