Hodgkin lenfomada PRAME ekspresyonu ve klinik önemi
PRAME expression in Hodgkin's lymphoma and its clinical significance
  1. Tez No: 329244
  2. Yazar: VEHBİ ERÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş ve Amaç: Kemoterapiye rezistan Hodgkin Lenfomalı olgularda yeni tedavi stratejileri gelişmesi için yeni hedeflerin tanımlanması gerekmektedir. PRAME (Preferentially expressed antigen of melanoma), otolog sitotoksik T lenfositler tarafından tanındığının belirlenmesinden beri tümör immunoterapisi için umut verici bir aday olmuştur. Testis, over, endometrium ve adrenaller hariç normal dokularda eksprese edilmez veya zayıf eksprese edilen PRAME birçok solid tümörde ve hematolojik malignensilerde yüksek seviyelerde eksprese edilir. Hodgkin Lenfomada PRAME ekspresyon ile ilgili bilgi çok azdır. Bu çalışmanın amacı Hodgkin Lenfomada PRAME ekspresyonunu araştırmak, Hodgkin Lenfomda bilinen prognostik faktörlerle ilişkisini anlamak ve immunoterapi için PRAME'in hedef molekül olarak kullanılabilirliğinin saptamaktı. Ayrıca Real-Time Polymerase Chain Reaction ile Immunhistokimya yöntemleri kullanılarak bu iki yöntemi kıyaslamak amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Hodgkin Lenfoma tanısı almış olgulardan klinik takibe ulaşılabilen ve örneklerine ulaşılabilen 110 hasta alınmıştır. Hastaların demografik, klinik, laboratuar ve prognostik değerleri retrospektif olarak kaydedildi. Bu 110 olgudan Patoloji ulaşılabilen toplam 82 hastanın dokularında Immunhistokimya ve Real-Time Polymerase Chain Reaction yöntemleri ile PRAME çalışıldı. Veriler uygun istatistiksel yöntemlerle test edildi.Bulgular: Immunhistokimyasal olarak 15 (% 18.3) hastada, Real-Time Polymerase Chain Reaction ile 8 (% 9.8) hastada PRAME saptandı. PRAME ekspresyonu saptanan olgularda International Prognostic Score 4 ve üzerinde olması PRAME pozitif olgularda anlamlı şekilde fazla bulundu (p:0.039). Real-Time Polymerase Chain Reaction ile PRAME çalışılan 82 hastada Hastalıksız Sağkalım ve Genel Sağkalım analizinde yaşam süresi PRAME pozitif olgularda, belirgin kısa idi (p:0.0005). Immunhistokimya ile PRAME analizinde de benzer şekilde Hastalıksız Sağkalım ve Genel Sağkalım daha kısaydı fakat istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. 45 yaş üstünde olmak, ileri evre hastalık, yüksek risk grubunda olması, yüksek International Prognostic Score olması ve 12 aydan daha kısa sürede relaps olması durumunda Hastalıksız Sağkalım daha kısaydı. Toplam ve hastalıksız sağkalımı etkileyen bağımsız faktörlere bakıldığında sadece ileri yaş ve yüksek risk grubunun sağkalımı etkileyen bağımsız faktörler olduğu görüldü. PRAME pozitifliği ölüm riskini arttırsa da (3.56) istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.Sonuç: PRAME saptanmasında Real-Time Polymerase Chain Reaction daha duyarlı bir yöntem olarak saptanmıştır. PRAME analizi için Immunhistokimya da kullanılabilir bir yöntemdir. Özellikle Histiyositler ve Reed Stenberg hücrelerinde PRAME ekspresyonunun gösterilmesi ileriki çalışmalar için yol gösterici olabilir. Bu sonuçlar PRAME ekspresyonunun Hodgkin Lenfomada kötü prognostik parametre olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is necessary to define new targets in order to develop new treatment strategies in cases with chemo-resistant Hodgkin Lymphoma. PRAME (Preferentially expressed antigen of melanoma) has become a promising candidate for tumour immunotherapy since it was detected that it is recognized by the autologous cytotoxic T lymphocytes. PRAME is not expressed or mildly expressed in normal tissues except for the testicle, ovary, endometrium and adrenals while it is expressed in high levels in many solid tumours and hematologic malignancies. There is little information on the PRAME expression in Hodgkin Lymphoma. The purpose of this study was to examine PRAME expression in Hodgkin Lymphoma, to understand its relation with the known prognostic factors, and to detect the usability of PRAME as target molecule for immunotherapy in Hodgkin Lymphoma. In addition, the aim was to compare the Real-Time Polymerase Chain Reaction and Immunohistochemistry methods by using those two methods.Materials and methods: The study covered 110 patients who were diagnosed with Hodgkin Lymphoma and whose samples and clinical follow-ups could be accessed. Demographic, clinic, laboratory and prognostic values of the patients were recorded retrospectively. Out of 110 cases, biopsy samples could be accessed for a total of 82 patients. PRAME was studied in the tissue samples of those patients through Immunohistochemistry and Real-Time Polymerase Chain Reaction methods. Data was tested by using appropriate statistical methods.Results: PRAME was detected in 15 (18.3%) patients with Immunohistochemistry and in 8 (9.8%) patients with Real-Time Polymerase Chain Reaction. International Prognostic Score was 4 and above in the cases that were detected with PRAME expression, and this figure was found to be significantly significant in PRAME positive cases (p: 0.039). Disease-Free Survival and Overall Survival was analysed for the 82 patients for whom PRAME was studied. Overall Survival was found to be shorter in cases with PRAME positive as compared with PRAME negative with Real-Time Polymerase Chain Reaction, (p:0.0005). Similarly Disease-Free Survival and Overall Survival were found to be shorter in PRAME positive cases by using Immunohistochemistry but this did not reach a statistical significance. Disease-Free Survival was shorter depending on being over the age of 45, in the advanced phase of disease, in the high-risk group, having high International Prognostic Score and relapsing before 12 months. When the independent factors affecting Overall Survival and Disease-Free Survival were considered, it was seen that only advanced age and high-risk group were the independent factors affecting survival. Although being PRAME positive increases the mortality risk (or: 3.56) this was not found statistically significant.Conclusion: It was found that Real-Time Polymerase Chain Reaction was found to be more sensitive method in detecting PRAME expression. Immunohistochemistry is also a useful method for PRAME analysis. Particularly showing the PRAME expression in Histiocytes and Reed Stenberg cells can be a guide for future studies. These results indicate that PRAME expression can be an adverse prognostic parameters in Hodgkin Lymphoma.