Tek taraflı parsiyel üreteropelvik bileşke obstrüksiyonuna bağlı hidronefrozu olan çocuklarda yaşam içi kan basıncı izlemi ile hipertansiyonun araştırılması
Investigation of hypertension with ambulatory blood pressure monitoring in children with hydronephrosis caused by unilateral partial ureteropelvic junction obstuction
  1. Tez No: 329243
  2. Yazar: İHSAN YÜKSEKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. AYSUN KARABAY BAYAZIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Tek taraflı üreteropelvik bileşke obstrüksiyonuna bağlı hidronefrozu olan çocuklarda hipertansiyona eğilim olup olmadığını araştırmak ve izole üreteropelvik bileşke obstrüksiyonunun kan basıncı üzerine etkilerini incelemek amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2009-2012 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalında yapıldı. Opere olmamış, ek renal patolojisi ve sistemik hastalığı olmayan, renal fonksiyonları normal olan ve tek taraflı üreteropelvik bileşke obstrüksiyonuna bağlı hidronefrozu olan 19 çocuk, hasta grubu olarak çalışmaya alındı. Bilinen bir hastalığı olmayan 19 sağlıklı çocuk ile de kontrol grubu oluşturuldu. Ultrasonografi ile renal pelvis anteroposterior çapları ölçüldü. Klinik kan basıncı ölçümleri yapıldı. Bütün çocuklara 24 saat süre ile yaşam içi kan basıncı izlemi uygulandı. LMS metoduna göre z skorları, uykuda ortalama kan basıncı düşüşü yüzdeleri ve kan basıncı yükleri incelendi. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.Bulgular: Gece diastolik kan basıncı z skorları (hasta grubunda 0,553 ? 0,833, kontrol grubunda 0,132 ? 0,638) ve gece ortalama kan basıncı z skorları (hasta grubunda 0,804 ? 0,753, kontrol grubunda 0,389 ? 0,688) hasta grubunda daha yüksek bulundu. 90. persentilin ve 95. persentilin üzerinde olan kan basıncı yükleri % 30'u ve % 40'ı geçen olgu sayısı hasta grubunda anlamlı derecede yüksekti (Hasta grubunda ?90. persentil yükleri ?%30 olan 9, ?% 40 olan 6 olgu, ?95. persentil yükleri ?%30 olan 8, ?% 40 olan 4 olgu. Kontrol grubunda ?90. persentil yükleri ?%30 olan 3, ?% 40 olan 1 olgu, ?95. persentil yükleri ?%30 olan 2, ?% 40 olan 0 olgu). Hasta grubunda non-dipper olma oranı, çocuk yaş grubunda beklenen değerden yüksekti.Sonuç: Üreteropelvik bileşke obstrüksiyonuna bağlı hidronefrozu olan çocuklarda hipertansiyona eğilim olduğu gözlendi. Çalışma grubundaki hastalar konservatif izlem grubuna uygun ve renal fonksiyonları normal olan hastalar olmasına rağmen kan basıncı seviyeleri kontrol grubundan daha yüksekti. Günümüzde daha çok konservatif olarak izlenmesi tercih edilen bu hastalarda uzun vadeli fizyopatolojik sonuçların değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the tendency to hypertension in children with hydronephrosis caused by unilateral partial ureteropelvic junction obstuction and to examine the effects of isolated ureteropelvic junction obstruction on blood pressure.Research Design and Methods: The study was performed in Çukurova University Faculty of Medicine Pediatric Nephrology Department between 2009 and 2012. Patient group consisted of 19 children with unilateral partial ureteropelvic junction obstuction. Children were with normal renal function, had not been operated and had no additional renal pathology and systemic disease. Control group consisted of 19 healthy children who had no any known disease. Renal pelvis anteroposterior diameters were measured with ultrasonography. Clinic blood pressure measurements and 24 hour ambulatory blood pressure monitoring were performed to all children. Z scores were calculated with LMS method. Blood pressure loads and nocturnal dipping were examined. Statistical analyses was done with data obtained.Results: Z scores for night diastolic blood pressure (0,553 ? 0,833 in patient group, 0,132 ? 0,638 in control group) and night mean arterial pressure (0,804 ? 0,753 in patient group, 0,389 ? 0,688 in control group) were higher in patient group. Number of cases whose blood pressure loads for ?90th and ?95th percentiles exceed %30 and % 40 were higher statistically in patient group (9 cases ?% 30, 6 cases ?% 40 for loads ?90th percentile and 8 cases ?% 30, 4 cases ?% 40 for loads ?95th percentile in patient group. 3 cases ?% 30, 1 cases ?% 40 for loads ?90th percentile and 2 cases ?% 30, no cases ?% 40 for loads ?95th percentile in control group). İn patient group, the percentage of non-dipper cases was higher than the expected values in normal children.Conclusion: There was a tendency to hypertension in children with hydronephrosis caused by unilateral partial ureteropelvic junction obstuction. Although the patients were suitable for conservative management with normal renal function, their blood pressures were higher than the control group. The long term physiopathologic consequences should be evaluated in these patients who are preferably managed conservatively