Alt solunum yolu enfeksiyonu olan çocuklarda respiratory syncytial virus (RSV) enfeksiyon insidansının araştırılması
The investigation of respiratory syncytial virus (RSV) infection incidence in children with lower respiratory tract infection
- Tez No: 329252
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YARKIN, PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Respiratory syncytial virus (RSV) enfeksiyonu bütün dünyada infant ve çocuklarda yüksek mortalite ve morbidite ile seyreden alt solunum yolu enfeksiyonlarının (ASYE) majör sebebidir. Bu çalışmanın amacı hastanede yatan ve ASYE olan infant ve çocuklarda RSV enfeksiyonlarının insidansının araştırılmasıdır. RSV enfeksiyonlarının hızlı ve doğru laboratuvar tanısı antiviral tedavinin başlanması, virusa karşı zamanında korunma ve kontrol önlemlerinin alınması için önemlidir. Ayrıca gereksiz antibiyotik tedavisini ve hastanede yatış süresini azaltacaktır. Çalışmaya Ocak 2011 ve Ocak 2012 tarihleri arasında alt solunum yolu enfeksiyonu olup hastaneye yatırılan toplam 323 hasta (0-15 yaş) dahil edilmiştir. Flocked eküvyon (Copan Diagnostics, Italy) ile alınan nazofaringeal sürüntü örneklerinde RSV antijeni direkt immunfloresan testi (DFA, Argene SA, France) ile, RSV RNA varlığı ise nested reverse-transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR) yöntemi ile araştırılmıştır. Toplam 323 örneğin 95'inde (% 29,4) RT-PCR ile RSV RNA, 88'inde (% 27,6) ise DFA yöntemi ile RSV antijen pozitifliği tespit edilmiştir. Örneklerin 80'i (% 25) her iki yöntem ile pozitif, 220'si (% 68) ise her iki yöntem ile negatiftir. RT-PCR testine göre kıyaslandığında DFA testinin sensitivitesi % 84,2, spesifitesi % 96,5, pozitif prediktif değeri % 91 ve negatif prediktif değeri % 93,6 olarak bulunmuştur. Çalışma grubunda RSV enfeksiyonlarının insidansının % 29,4 oran ile oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak antiviral tedavinin erken başlatılması ve nozokomiyal yayılımın azaltılması için % 84 gibi yüksek sensitivite gösteren, daha hızlı bir test olan DFA'nın ilk tanı testi olarak kullanılması ve test sonucu negatif bulunan örneklerin RT-PCR ile çalışılması önerilir.
Özet (Çeviri)
RSV infection is the major cause of lower respiratory tract infections with high mortality and morbidity in infants and children worldwide. The aim of this study is to investigate the incidence of RSV infections in hospitalized infants and children with lower respiratory tract infection. The rapid and accurate laboratory diagnosis of RSV infection is important for the initiation of antiviral therapy and taking timely prevention and control precautions. In addition, it will reduce inappropriate antibiotic use and the duration of hospitalization. Total 323 hospitalized patients (0-15 years old) with lower respiratory tract infection were included in the study during January 2011- January 2012. In nasopharyngeal swab specimens collected from the patients by using flocked swabs (Copan Diagnostics, Italy), RSV antigen was investigated by direct immunofluorescent test (DFA, Argene SA, France) and RSV RNA analysed by nested RT-PCR. RSV RNA was found to be positive in 95 (29,4 %) of total 323 samples by RT-PCR and RSV antigen in 88 (27,6 %) samples by DFA. Of the samples, 80 (25 %) were positive and 220 (68 %) were negative by both of tests. Comparing with RT-PCR, the sensitivity of DFA test was 84,2 %, its specificity was 96,5 %, its positive predictive value was 91 % and its negative predictive value was 93,6 %. The incidence of RSV infections in the study group was rather high with the rate of 29,4 %. In conclusion, to start antiviral therapy early and to reduce the nosocomial transmission, it is suggested to use DFA test as the first diagnostic test which is more rapid and has high sensitivity with 84 % and the samples found to be negative should be tested by RT-PCR.