Alt solunum yolu enfeksiyonu olan 0-1 yaş grubu bebeklerde etken olarak respiratory syncytial virüs (RSV)'un hücre kültürü ve direkt immünperoksidaz yöntemleri ile araştırılması
The İnvestigation of respiratory syncytial virus (RSV) with cell culture and direct immunoperoxidase methods as a lower respiratory tract infection agent in 0-1 years old infants
- Tez No: 79566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
40 7. ÖZET Paramyxoviridae familyasında, pneumovirus genusunun bir üyesi olan respiratory syncytial virus (RSV), bebek ve küçük çocuklarda viral solunum yolu hastalıklarının en önemli etkenidir. İnfeksiyon sıklıkla 2 yaş altındaki çocuklarda görülmekte ve yaşamın ilk birkaç yılı içerisinde genellikle tüm bireyler infeksiyonu geçirmektedir. Hastaların yaklaşık %40'ında üst solunum yollarındaki infeksiyon, alt solunum yollarına ilerlemekte ve hastaların %1'inin hastaneye yatırılmasına gerek duyulmaktadır. Normal bebeklerde RSV'a bağlı ölüm nadir olmasına karşılık, hastaneye yatırılanların % 0,5- 1,5 'inde ölüm meydana gelmektedir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve T.C. Sağlık Bakanlığı Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde alt solunum yolu infeksiyonu (ASYİ) tanısı ile izlenen 0-12 ay arası 80 hastadan, RSV yönünden incelenmek üzere nazal sürüntü örnekleri alınmıştır. Yapılan hücre kültürleri, infekte monolayer enzim immunoassay (İMEİAT) ile, yayma frotiler direkt immünoperoksidaz testi (DİPT) ile incelenmiştir. ÎMEİAT sonucunda 20 (%25) hastada, DÎPT sonucunda 35 (%43,8) hastada RSV pozitif bulunmuştur. Bu çalışmada her iki yöntem arasındaki pozitiflik farkının diğer çalışmalara göre daha büyük olması muhtemelen örneklerin alındıktan sonra - 35°C'de dondurularak saklandıktan sonra hücre kültürüne ekilmesine bağlıdır. Her iki yöntemin sonuçları birlikte incelendiğinde toplam 35 (%43,8) hastada etken ajan olarak RSV saptanmıştır. RSV, bebek ve küçük çocuklarda önemli bir ASYİ etkeni olması nedeniyle özellikle ciddi RSV hastalığı için yüksek riskli hastalarda uygun tedaviye bir an önce başlanması ve gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesi açısından erken tanının önemi büyüktür. RSV infeksiyonlanmn tanısında hücre kültür yöntemleri altın standart olarak kabul edilmektedir. Ancak virus üremesi ve üreyen virüsün identifıkasyonu uzun süre gerektirmektedir. Viral antijenin tespitine dayanan testler, hücre kültürüne göre daha duyarlı ve daha hızlıdır.41 Bu sonuçlara göre, ASYİ tanısı alan bebek ve çocuklar mutlaka RSV yönünden araştırılması gerektiğini ve bu amaç için mümkünse birden fazla tanı yöntemi kullanılmasının değerlendirmede daha yararlı olacağım düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
42 8. SUMMARY Respiratory syncytial virus (RSV) as a member of Paramyxoviridae family. Pneumovirus genus is the most important cause of viral respiratory tract diseases in infants and young children. Infection is often seen among children under two years of age and generally everyone is infected during the first years of life. Upper respiratory tract infection progress to the lower respiratory tract in 40% of patients and 1% requires hospitalization. Although death due to RSV among healthy infants is rare, this infection is fatal for 0,5%-l,5% of hospitalized patients. In this study nasal swab specimens were taken from 80 patients who were 0-12 months old and had been observed with the diagnosis of lower respiratory tract infection (LRTI) at Ankara University Medical School Pediatrics Department and Republic of Turkey Health Ministry Dr. Sami Ulus Pediatrics Hospital in order to examine for RSV. Cell cultures and froties were evaluated by using infected monolayer enzyme immunoassay test (IMEIAT) and direct immunoperoxidase test (DIPT), respectively. Twenty (25%) and 35 (43,8%) patients were found to be positive for RSV by using IMEIAT and DIPT, respectively. In this study the positivity rate difference between the two methods used was greater when compared to other studies. This finding is possibly due to the fact that specimens were stored at -35 °C after collection until inoculation in cell culture. RSV was detected as causative agent in 35 (43,8%) patients when the results of both methods were evaluated. Rapid diagnosis of RSV an important cause of LRTI in infant and young children is of great importance in order to begin the appropriate treatment and prevent unnecessary antibiotic use in patients who are at high risk for serious RSV disease. Cell culture is considered as“gold standard”in the diagnosis of RSV infections. However, virus growth and identification requires considerable time. Viral antigen detection tests are more sensitive and rapid than cell culture.43 As a result we think that infants and young children with LRTI should be investigated for RSV and if possible it would be better to use multipl methods in evaluation.