Aralıklı ve aralıksız uygulanan aerobik egzersizler süresince yağ oksidasyon hızındaki değişimler
The effect of continuous and interval exercise on fat oxidation rate during acute exercise
  1. Tez No: 329303
  2. Yazar: GÖKHAN İPEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SERDAR BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada, aralıklı ve aralıksız uygulanan aerobik egzersizler süresince yağ ve CHO oksidasyon hızındaki değişimlerin incelenmesi amaçlandı.Araştırmaya düzenli olarak egzersiz yapmayan, orta düzeyde aktif ve sigara kullanmayan 11 sağlıklı erkek öğrenci gönüllü olarak katıldı. Gönüllülerin vücut kompozisyonu belirlendikten sonra bisiklet ergometresinde dakikada 60 pedal çevirme hızı ve 60 W yükle, her 3 dk da bir yükün 35 W artırıldığı egzersiz testi uygulandı. Egzersiz süresince oksijen tüketimi ve karbondioksit üretimi endirekt kalorimetre ile takip edilerek maksimum yağ oksidasyon hızını sağladıkları egzersiz şiddeti tespit edildi. Bu uygulamadan sonra her gönüllü için belirlenen maksimum yağ oksidasyon hızının meydana geldiği egzersiz şiddetinde 45 dk aralıksız egzersiz testi uygulandı. Daha sonra aynı egzersiz şiddetinde 15 dakikalık 3 bölümden oluşan ve bölümler arasında 5 dk dinlenme uygulanan toplamda 45 dk devam eden aerobik egzersiz testi uygulandı. Bütün aktiviteler en az 3 gün en fazla 4 gün ara ile uygulandı. Testler sürecinde pulmoner gaz değişimi indirekt kalorimetreyle takip edilerek, yağ ve CHO oksidasyon miktarları hesaplandı.Aralıksız ve aralıklı egzersiz testleri boyunca ölçülen solunum değişkenleri, kalp atım sayısı, yağ ve CHO oksidasyon hızı ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli farklılık tespit edilmedi (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine of the fat and carbohydrate oxidation rates during continuous and intermittent acute exercise.Along tests of intermittent and continuous exercise, no statistically significant differences between the respiratory exchange rates, heart rates, averages of fat and carbohydrate oxidation rate were found (P>0,05).