Sporcularda hidroterapinin toparlanma üzerine etkisi
The effects of hydrotherapy on recovery of sportsman
  1. Tez No: 329302
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Araştırmada sporcularda üç farklı günde, shuttle run testi ile oluşturulan yorgunluğun giderilebilmesi ve daha kısa sürede toparlanmanın sağlanabilmesi için 3 farklı yöntem kullanılarak, hangi yöntemin toparlanmada daha etkili olacağı çalışmanın amacını oluşturmaktadır.Çalışmaya yaş ortalamaları 20.25 yıl, boy ortalamaları 176 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 71,5 kg olan Konya İhsaniye Gençlerbirliği Amatör futbol kulübünde futbol oynayan 10 tane futbolcu gönüllü olarak katılmıştır.Araştırmada deneklerde yorgunluk oluşturmak için çok aşamalı bir test olan shuttle run testi 3 ayrı günde gün aşırı uygulanmıştır. 1.gün test sonrası aktif dinlenme, 2.gün test sonrası hidroterapik pasif dinlenme, 3.gün test sonrası hidroterapik aktif dinlenme yapılarak 30 dk boyunca, egzersiz testinden hemen sonra, 5 dk sonra, 10 dk sonra, 15 dk sonra ve 30 dk sonra alınan kan örneklerinden deneklerin lactate düzeyleri belirlendi. Hidroterapi uygulanan havuzda suyun sıcaklığı 280-32C0 olup, Üç farklı gün A (salon aktif), B (Havuz pasif), C (Havuz aktif) olarak gruplandırıldı.Gruplar arası farklılıkların karşılaştırılmasında ANOVA farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını ortaya koymak için Tukey testi yapılmıştır. Gruplar içi farklılıkların karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi, farklılığın hangi ölçümden kaynaklandığını ortaya koymak için benferroni testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine which one of the 3 different methods used to remove the fatigue arisen after the shuttle run test and to provide recovery in a shorter time will be the best in recovery.10 Soccer players playing within Konya İhsaniye Gençlerbirliği Amateur Football Club, whose average age is 20, 25 year, average tall is 176 cm, and average body mass is 71,5 kg, were voluntarily participated in the study.During the study, the shuttle run test, which is a multilevel test, was administered every other day for 3 days in order to create fatigue in the subjects. Active recovery was applied in the 1. day. Shortly after the test and during the active recovery, the lactate level was determined by taking blood samples at 5, 10, 15, and 30. minutes. Hydrotherapic passive recovery was applied after the test in the 2. day. Again, shortly after the test and during the hydrotherapic passive recovery, the lactate level was determined by taking blood samples at 5, 10, 15, and 30. minutes. Hydrotherapic active recovery was applied after the test in the 3. day. Again, shortly after the test and during the hydrotherapic active recovery, the lactate level was determined by taking blood samples at 5, 10, 15, and 30. minutes. The temperature of the water in the pool where hydrotherapy was applied was 28-320C and the 3 different days when the test was applied were grouped as A (Gym Active), B (Pool Passive), and C (Pool Active).In comparing the differences between the groups, the Tukey test was conducted to determine between which groups the significant difference proven by ANOVA test is occurred. ANOVA test was conducted in repeated measures and Benferroni test was conducted to determine from which measure the difference is arisen in comparing the differences between the groups. In this study, the level of confidence is evaluated at 0.05.The results obtained in 3 different days after the applications were evaluated.