İlköğretim ikinci kademe fen ve teknoloji öğretmenlerinin yapılandırmacı öğrenme modeli konusundaki yeterlilikleri
Elementary science and technology teachers' sufficiency about constructivist learning approach
- Tez No: 329307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada ilköğretim ikinci kademe Fen ve Teknoloji dersi öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşımla ilgili yeterlilik düzeylerini, öğretmenlerin kendi algıları doğrultusunda incenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli bağımsız değişkenlerin öğretmenlerin yapılandırmacı yaklaşımla ilgili yeterlilik düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada sonucunda; Fen ve Teknoloji dersi öğretmenleri tüm alt boyutlarla birlikte yapılandırmacı öğrenme modeli konusunda kendilerini yeterli bulmaktadırlar. Ayrıca Fen ve Teknoloji dersi öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşımla ilgili yeterlilik düzeyleri cinsiyet, medeni durum, görev yaptıkları okulun sosyo-ekonomik düzeyi, lisansüstü eğitim durumu ve mezun oldukları eğitim kurumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken; Fen ve Teknoloji dersi öğretmenlerinin yapılandırmacı yaklaşımla ilgili yeterlilik düzeyleri; 21 ve üzeri yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenler, 40 ve üzeri yaşlardaki öğretmenler, hizmet içi eğitime katılan öğretmenler ve program öncesi göreve başlayan öğretmenler lehine anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to examine the qualification levels for constructivist learning model of the Science and Technology teachers in the secondary school according to their own perceptions. For this purpose the effects of various independent variables on the teachers were investigated. As a result, this research indicates that Science and Technology teachers with all sub-dimensions consider themselves to have sufficient qualifications for constructivist learning model. In addition, according to the survey results, although the qualification levels for constructivist learning model of the Science and Technology teachers do not differ according to gender, marital status, educational institution that you graduated, socio-economic level and post-graduate educational status variable, the qualification levels for constructivist learning model of the Science and Technology teachers showed a significant difference in favor of the teachers with 21 and more years of professional teachers who have seniority, teachers aged 40 and above teacher, attending in service training and teachers who began their careers before the program.