Yapılandırmacı eğitim yaklaşımının ilköğretim ikinci kademe fen ve teknoloji öğrencileri üzerindeki etkisi
The effect of constructivism on primary school second level science and technology students
  1. Tez No: 234461
  2. Yazar: İBRAHİM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SUNA KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmanın amacı; ilköğretim okullarındaki Fen ve Teknoloji dersinde davranışçı ve yapılandırmacı öğretim yaklaşımları ile ilgili olarak özellikle 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin motivasyon, içerik, eğitim durumları, değerlendirme ve öğretmenlerin motivasyon, amaç, içerik, eğitim durumları, değerlendirme boyutları hakkındaki görüşleri arasındaki farklılıkların sınanmasıdır.Araştırmanın evrenini Kocaeli ilinin Körfez İlçesinde bulunan bütün ilköğretim okullarında eğitim gören öğrenciler ve bu okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise; Kocaeli Körfez ilçesinde rastgele seçilmiş yapılandırmacı yaklaşımı kullanan 20 öğretmen, bu okullarda öğrenim gören 100 öğrenci ve davranışçı yaklaşımı kullanan 20 öğretmen, bu okullarda benzer kültürel özelliklere sahip 100 öğrenci yer almaktadır.Anket soru maddeleri ile elde edilen verilerin analizinde istatistiksel teknik olarak, öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini genel olarak açıklayabilmek için frekans analizi, gruplar arasında görüş farklılıklarının olup olmadığını bulabilmek için de iki seçenekli hallerde ?t? testi yapılmış, fark halinde iki gurubun aritmetik ortalamalarına bakılmıştır. Ayrıca dersi sevme durumuna bağlı ve başarı durumu karşılaştırması için crosstab analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda, öğrenci görüşleri bakımından yapılandırmacı fen ve teknoloji uygulamalarının motivasyon, eğitim durumları ve değerlendirme boyutlarında fark yok iken, içerik boyutunda davranışçı öğretim uygulamaları lehine fark vardır. Öğrenciler hazır bilgiden hoşlanmaktadırlar ve bilgiyi kendilerinin yapılandırılması zor gelmektedir. Öğretmen görüşleri bakımından yapılandırmacı fen ve teknoloji öğretim uygulamalarının motivasyon, amaç, içerik ve eğitim durumları ve değerlendirme boyutlarında davranışçı fen ve teknoloji öğretim uygulamalarından daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to test the differences between the opinions of especially the 8th grade students about motivation, content, education circumstances, evaluation and opinions of teachers about motivation, aim, content, education circumstances, evaluation related to the behaviorist and the constructivist education approaches in Science and Technology lessons at primary schools.The students and teachers at all primary schools in Körfez district in Kocaeli are total field under survey. As sample, there are 20 teachers using constructivism, 100 students receiving training at these schools and 20 teachers using behaviourism, 100 students having similar cultural characteristics at these schools.As statistical technique in analysis of the data got by survey questions in order to clarify students? opinions in general frequency analysis was preferred, in cases having two alternatives in order to find out whether there was difference of opinion ?t? test was used, the arithmetic mean of the two groups was applied in case of difference. Moreover crosstab analysis was preferred to compare the interest and success in lesson.Consequently, it was found that there is no diffference in the constructivist Science and Technology education applications in terms of motivation, education circumstances and evaluation related to student opinions whereas content is in behaviorist education applications? favor. The students like available information and to construct information on their own is difficult for them. From the point view of teachers constructivist Science and Technology education applications are more effective than behaviorist ones in terms of motivation, aim, content, education circumstances and evaluation.