Beton ağırlık bir barajda enjeksiyon uygulamaları: Boyabat Barajı
Grouting applications in a conrete gravity dam: Boyabat Dam
  1. Tez No: 329337
  2. Yazar: ALPER KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezinin konusu, Boyabat Barajı enjeksiyon perdesi üzerinedir. Enjeksiyon perdesi su kaçağı için ana kaya içerisinde bir bariyerdir. Enjeksiyon perdesi zemin içerisine yüksek basınçla pompalanan çimento enjeksiyonu ile oluşturulmuştur. Enjeksiyon karışım içerik oranı 0,9 su/çimentodur. Bu karışım 0,007 oranında (Rheobuild 2000 PF/çimento) süper akışkanlaştırıcı içerir. İlave olarak aşırı alış olması durumunda kum kullanılmıştır. Enjeksiyon işlemi öncesindeki ve sonrasındaki geçirimsizlik değerleri ile kademelere göre enjeksiyon alış miktarları kayıt altına alınmıştır. Azalan aralık yönteminin uygulandığı geçirimsizlik perdesi enjeksiyonunda sırasıyla P, S, T ve Q kuyuları delinip enjekte edilmiştir. İstisnalar olsa da her aşamada enjeksiyon alışlarının azaldığı görülmüştür. Karotlu kontrol kuyularının delinmesiyle de bu alış yapan kademelerde düşük geçirimsizlik oranın elde edildiği görülmüş ve enjeksiyon işleminin başarılı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Content of this MSc thesis is Boyabat Dam grout curtain. Grout curtain is a barrier for water leakage in the main rock. Grout curtain was made with cement grout which was pumped with high pressure into ground.Grout mix content ratio is 0,9 water/cement. This mix included 0,007 ratio of (Rheobuild 2000 PF/cement) super plasticizer. Additionaly sand was added in the mix, if heavy in take occured. Impermeability and penetration rates at different layers have been recorded both before and after the grouting works P, S, T and Q holes have been drilled during the grouting work; and the grout was injected recpectively into these holes using split spacing method. It has been observed that penetration rate has gradually decreased at each layer with some exceptions. Impermeability of different layers have been inspected by drilling core holes; and the tests which resulted in low permeability rates reveal that the grouting work has been successful.