An application for automobile security on android operating system
Otomobil güvenliği için androıd işletim sistemi üzerinde bir uygulama
- Tez No: 329404
- Danışmanlar: DR. AHMET KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Güvenlik, günümüzde neredeyse her sektörde vazgeçilmez unsurlardan biri haline gelmiştir. Otomotiv sektörü de bu anlamda önemli bir yere sahiptir. 1995'ten günümüze kadar çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemler, başka birileri tarafından etkisiz hale getirilmesi nedeniyle sürekli olarak değişim ve gelişim göstermiştir. Bunlardan en önemlileri kart üzerinde diagnostik olarak (OBD) gerçekleştirilmiştir. Bu teknoloji ile birlikte araç ile haberleşmek daha kolay ve servislerin anlayacağı bir şekil almıştır. Daha sonra bu yeterli olmadığı için, gelişmiş birkaç sürümü daha piyasadaki yürüyen bütün araçlarla bütünleştirilmeye başlanmıştır. Araç haberleşmesinde de diğer sektörlerde olduğu gibi uluslararası standartlar izlenmiştir. Böylece üretici firmalar ürünlerini belirli bir format ile piyasaya sürmüşlerdir. Araç haberleşmesinin kolaylaşmasıyla birlikte, daha güvenilir bir sistem ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Hırsızlığa karşı güvenlik sistemi 1998'den günümüze kadar neredeyse bütün araçlarda uygulanmıştır ancak bazen bu sistemler bile güvenliğin en büyük düşmanı ve zaafı olan insan faktörüne karşı koymakta güçlük çekmiştir. Hırsızlığa karşı 100% güvenli olduğu iddia edilerek satılan ve alınan araçlar aslında bu kadar güçlü bir güvenlik altyapısına sahip değildir çünkü aracın kontrol üniteleri immobilizer adı altında birbirleriyle haberleşmek zorundadır ve bu haberleşmeyi yorumlamak çok da zor değildir. Sonuç olarak iki kablo arasındaki konuşan üniteler her zaman izlenebilir bu yüzden bu haberleşmenin gene uluslararası yeni standartlarla korunması gerekmektedir. Aksi takdirde otomobil hırsızlığı ile baş etmek mümkün olmayacaktır. Bu çalışmamızda sizlere araçlardaki güvenlik sisteminin nasıl çalıştığını ve ne derece zayıflıklarının olduğunu gözler önüne serdik. Yöntemimiz ve uygulamamızla, aracınıza kendinizin bile yeni bir anahtar programlayabileceğinizi ve bunu nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz. Aynı zamanda özel servis ve anahtarcı kitlelerin, yetkili servislere ihtiyaçları olmadan; geliştirmiş olduğumuz uygulamayı kullanarak, bu işi nasıl yapabileceği somut örneklerle kanıtlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, security is getting to be the most fundamental issue almost in every industry. Automobile industry has also a serious place in this matter. Since 1995, there have been lots of methods that have been developed. These methods had being changed and improved because of cracked by someone else. Because they methods have been defused by some else, they have been changed and improved continuously. One of the most important improvements was achieved as on board diagnostics (OBD). With this technology, the vehicle communication was getting easier and as the way to be understood by technicians. After this because it is not adequate, improved versions have been released and started to be integrated with the on road vehicles. Like the other areas, vehicle communication has also followed some international standards. As a result, the manufacturer companies have released their products with a standardized format. With the vehicle communication became easier, the users need more secure systems. Immobilizer system has been applied almost on all road cars which have been produced since 1998 however sometimes even these systems might be deactivated by the most dangerous enemy and weakness of the security which is human beings. In reality, the car which is sold and bought by claiming 100% secure against automotive thefts have not actually that much secure infrastructure because the control units of the vehicle must communicate each other?s under an immobilizer system and these communication is not that much hard to interpret. As a result, the talker control units between two cables can always be traced by others that are why this communication needs to be protected under some improved international standards. Otherwise it is not possible to handle with automobile thefts. In this thesis, we have introduced you how these security systems work and what weaknesses they have. With our method and application, you can even program a new key with your own car. At the same time for automobile locksmiths and special dealers will realize that they have no longer need for the authorized dealers.