Lityum katkılı katı polimer iyonik iletken elektrolitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation of ionic conductive solid polymer electrolyte doped with lithium salts and their characterization
- Tez No: 329429
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Katı elektrolitler günümüzde bataryalar, yakıt hücreleri, kimyasal sensörler, elektrokromik aletler gibi çeşitli alanlarda tercih edilir hale gelmiştir. Özellikle elektrokromik aletlerde katı elektrolitler ön plana çıkmaya başlamıştır.Yakın zamana kadar literatür çalışmaları genellikle akışkan elektrolitlerle yapıla gelmiştir ve sanayi uygulamalarında bu akışkan elektrolitler sızma ve tepkimeye girme gibi nedenlerle problem yaratmıştır. Bu nedenle araştırmacılar katı ve jel elektrolitler geliştirmeye yönelmişlerdir.Bu çalışmada elektrolit olarak kullanılmak üzere poli(vinil) bütiral (PVB) polimerine değişik oranlarda lityum tuzları, farklı polimerler ve farklı çözücü çeşitleri kullanılarak katı polimer elektrolit filmleri hazırlanmıştır. Daha sonra bu filmlerin akıllı cam teknolojisinde elektrolit olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla hazırlanan katı polimer elektrolitlerin beklenen özellikleri sağlayıp sağlamadığı sistematik olarak araştırılmıştır. Hazırlanan bu elektrolitler uygun tekniklerle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the solid electrolytes have been preferred in various fields such as batteries, fuel cells, chemical sensors, electrochromic devices. In particular, solid electrolytes are outstanding in the electrochromic devices.Literature studies generally are carried out with fluid electrolytes, however in the industrial applications these fluid electrolytes cause difficulties because of reasons such as leaking and reacting. For this reason, researchers tend to develop solid or gel electrolytes.In this study, the solid polymer electrolyte films were prepared by adding different amount of lithium salts, different polymers and solvent variations to PVB polymer to be used as electrolyte in the smart glasses. Afterwards, the useability of these films in the smart glass technology as electrolyte was investigated. The solid polymer electrolytes which were prepared for this purpose were investigated systematically whether they could provide expected characteristics or not. The electrolytes which were obtained were characterized by appropriate physical techniques.