Ticari kuruluşlarda ve sosyal tesislerde RFID (radyo frekansı ile tanımlama) teknolojisi ile otomasyon
Automation with RFID (radio frequency identification) technology in commercial and social organizations
- Tez No: 329430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde, RFID teknolojisinin otomasyon uygulamalarında kullanımı oldukça yaygındır. Programlanabilmeleri, farklı çalışma mesafelerine sahip olmaları, maliyetleri ve iş gücünü azaltmaları bunun en önemli nedenleridir. Kütüphaneler, ürün takibi ve sınıflandırılması, araç takip ve park sistemleri, sağlık sektörü ve otomatik geçiş sistemleri uygulama alanlarından sadece bir kaçıdır. Bu tez kapsamında bir ticari kuruluş olan oteller için bir örnek RFID sistemi geliştirildi. Bu sistem ile zaman ve personel maliyetlerinin azaltılması, işletmenin kaynaklarının düzgün bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olunması hedeflendi. Sistem, üç RFID okuyucusundan, bir kaç RFID etiketinden, bir bilgisayardan ve mikrodenetleyici tarafından kontrol edilen bir kontrol devresinden oluşmaktadır. İkisi bilgisayar, biri mikrodenetleyici için olmak üzere üç adet yazılım geliştirildi. Bu yazılımlar sayesinde girişlerin kontrolü ve otomatik ödeme sistemi gerçekleştirildi. Ve otelde hangi bölümün hangi zaman aralığında daha fazla tercih edildiği tespit edildi. Böylece istenilen hedeflere önemli ölçüde ulaşılmış oldu.
Özet (Çeviri)
Nowadays, use of RFID technology is quite common in automation applications. Being able to be programmed, having varying operating distances, reducing labor and operating costs are the most important reasons. Libraries, product tracking and classification, vehicle tracking and park systems, health sector are just a few examples of its application areas. In this thesis, an example RFID system was built for an hotel, a commercial organization. With this system, the goals were helping the company to distribute their resources properly and to reduce time and personnel costs. The system consists of three RFID readers, a few RFID tags, a computer and an electronic circuit which is controlled by a microcontroller. In total, three softwares were developed, two for the computer and one for the microcontroller. With these softwares, entrance control and payments were done automatically. And at which time and day which places were preferred in the hotel was determined. Thus, the desired goals were mostly achieved.