Ilıca deresi (Fatsa, Ordu) algleri ve su kalitesinin incelenmesi
Investigation on algae and water quality in Ilica stream (Fatsa, Ordu)
- Tez No: 329462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ilıca Deresi'nin alg florası (fitoplankton ve epilitik algler) ve su kalitesi Nisan 2011 - Mart 2012 tarihleri arasında incelenmiştir. Alg florasında Ochrophyta (Bacillariophyceae) (114 takson; %80), Chlorophyta (12 takson; %8),Cyanobacteria (8 takson; %6), Charophyta (5 takson; %4), Euglenozoa (2 takson; %1) ve Haptophyta (1 takson; %1) divizyolarına ait toplam 142 takson tespit edilmiştir.Fitoplankton ve epilitik alg komünitelerindeBacillariophyceae dominat alg grubu olmuştur. Biyomasda Navicula'ya ait türler ile Achnanthidium minutissimum'un baskınlığı söz konusudur. Epilitik florada Navicula ve Nitzschia en çok takson içeren cinslerdir. Nispi bolluk sonuçlarına göre; Cocconeis diversa (%27), Achnanthidium minutissimum (%10), Navicula cincta (%9), Cymbella helvetica (%7), Ulnaria ulna (%6), Cocconeis placentula var. euglypta (%5) ve Eunotia germainii (%5) baskın diyatomelerdir. Diğer alg grupları biyomasa önemli katkı sağlamamıştır. Fitoplankton ve epilitik algler tüm istasyonlarda benzer mevsimsel değişim göstermiştir. Temmuz, Eylül ve Mart aylarında toplam organizma sayısında artışlar olmuştur.Fitoplankton ile klorofil-a'nın mevsimsel değişimi tüm istasyonlarda paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, algae flora (phytoplankton and epilithic algae) and water quality of Ilıca Stream were studied from April 2011 to March 2012. 142 taxa were identified belonging to the divison of Ochrophyta (Bacillariphyceae) (114 taxa; %80), Chlorophyta (12 taxa; %8), Cyanobacteria (8 taxa; %6), Charophyta (5 taxa; %4), Euglenozoa (2 taxa; %1) and Haptophyta (1 taxa; %1).Bacillariphyceae was dominant forming of phytoplankton and epilithic algae community; species of Navicula and Achnanthidium minutissimum were dominant in biomass. In epilitic flora, genus of Navicula and Nitzschia had the most taxa. Conclusion of determined diversity dominant diatomes were Cocconeis diversa (%27), Achnanthidium minutissimum (%10), Navicula cincta (%9), Cymbellahelvetica(%7), Ulnaria ulna (%6), Cocconeis placentula var. euglypta (%5) ve Eunotia germainii (%5). Other algae groups hadn?t got an important addition. Phytoplankton and epilithic algae have showed similiar seasonal variations in all sampling stations. Total organism numbers increased in July, September and March.Seasonal variation of phytoplankton and chlorophyll-a were showed to be a parallelism in all sampling stations.