Küçük üretim kapasitesine sahip konfeksiyon işletmelerinde ürün maliyetinin analizi
The product cost analysis of apparel enterprises that have small production capacity
- Tez No: 329470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM PAŞAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Günümüzün piyasa koşullarında işletmelerin ayakta kalabilmeleri ve rekabetedebilmeleri için üretim esnasında kullandıkları kaynakları mümkün olan en yüksekverim düzeyinde kullanmaları zorunluluktur. Yüksek verimlilik koşullarında üretilenürünlerin minimum maliyet düzeyine çekilmesi söz konusu olabilir. İşletme yöneticileri,çoğu zaman sınırlı kaynaklar ve biriken talepler karşısında gelirlerini maksimize edecekveya maliyetlerini minimize edecek yönde kararlar vermek durumunda kalmaktadırlar.Gerçek maliyetler hesaplanmadan yapılan programlar neticesinde, işletmenin eldeedebileceğinden daha az kâr elde edilmektedir.Bu amaçla, Türk hazır giyim sektörünün çok önemli bir potansiyelini oluşturan küçüküretim kapasitesine sahip beş işletme ve bu işletmelerin ürün maliyetleri incelenmiş,maliyete etki eden temel faktörler ve etki oranları detaylıca ortaya konulmuştur. Farklıbölgelerde hizmet veren ve benzer kapasitedeki farklı beş işletmeden alınan verilerlekarşılaştırmalı bir analiz yapılmış, maliyeti etkileyen unsurlar tespit edilmiş ve çözümönerileri ortaya konulmuştur. Maliyeti etkileyen hammadde, işçilik, makine teknolojisi,yönetim becerisi, üretim planlama sistemi, lojistik ve enerji giderlerinin bölgelere veişletmelere göre değişimleri incelenmiştir. Üretim planlama sistemleri kısmen gelişkinve kalifiye işgücüne sahip olan işletmelerin verimliliklerinin yüksek ve ürünmaliyetlerinin düşük olduğu, bu durumun da rekabet edebilirlik seviyesine nasılyansıdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Teşvik sistemlerinin uygulamalarındaki aksaklıklardan dolayı işletmelerinmaliyetlerinde olumlu herhangi bir katkısı bulunmadığı, teşvikten kısmenfaydalanmasına rağmen; kalifiye işgücüne sahip olamama ve pazara uzaklıktan kaynaklımaliyetlerin artığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The enterprises must use their resources used during the production at the highest levelof efficiency in order to survive and compete in nowadays? market conditions. Reducingof the production cost to the minimum is always current in a high level of competitiveconditions. The enterprise executives often have to make decisions to maximize theirrevenues or minimize their cost in the face of limited resources and accumulateddemands. As a result of the programs without calculating the actual cost, the profit isless than the enterprise can get.For this purpose, the ways of reducing production cost were investigated in theenterprises with small capacity of productions that constitute very important potential ofthe Turkish ready-wear industry. Five enterprises that settled in different parts ofAnatolia were selected and the production activities of these enterprises were examined.In these enterprises the mechanism of the formation of product costs, the main factorsthat affect the cost, and impact rates put forward in detail. With the data taken fromthese five enterprises, which serve in different parts, generates similar products, andhave similar production capacity, a comparative analysis has been made the factors thatinfluence the cost have been identified and solutions put forward. Affecting the cost ofraw materials, labor, machine technology, management skills, production-planningsystem, changes in logistics and energy costs were based on regions and enterpriseswere examined. In the enterprises that have partially developed production-planningsystems and qualified workforce the production efficiency is high and product cost islow, and the reflection of this situation to the level of competitiveness was revealed.An important role of the organization factor in the formation of the production costs hasbeen determined. Without making any investment, a significant reduction in production costs due to a good organization only has been found to be possible. The effects of theeconomic indicators that denote the level of organization of the enterprise on productioncosts have been investigated and, consequently, recommendations have been preparedfor apparel enterprises that have small production capacity in order to reduce theirproduction costs.