Seçilmiş perdelik kumaşların ses yalıtımı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigating sound insulation and mechanical properties of selected curtain fabrics
- Tez No: 329471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, polyester ipliklerden üretilmiş perdelik kumaşlara akrilik kaplama işlemi yapılmış, kaplama öncesi ve sonrası ses yutum katsayısındaki farklılıklar gözlemlenerek perdelik kumaşların ses yalıtımı özellikleri istatistiksel analiz teknikleri kullanmak suretiyle araştırılmıştır.Bu amaçla, iplik numarası, sıklık ve kalınlıkları birbirinden farklı bezayağı ve türevlerinden üretilen dört farklı yapı zemin kumaşı olarak seçilmiş, üç farklı akrilik oranına sahip kaplama maddesi kullanılarak toplam 12 adet kaplanmış kumaş üretilmiştir. Ham ve kaplanmış kumaş numunelerin ses yutum katsayısı, kopma mukavemeti, su geçirmezlik ve hava geçirgenliği değerleri ilgili test cihazları ile ölçülmüştür. Bunların yanı sıra tüm numunelerin yüzeylerindeki değişimi görüntülemek amacıyla, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılmıştır.Test sonuçlarının istatistiksel olarak değerlendirilmesi Design Expert paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulunan varyans analizi tabloları ve regresyon eşitlikleri ve eğrileri sayesinde ses yutum katsayısına ve diğer kumaş özeliklerine etki eden faktörler incelenmiştir.Sonuç olarak akrilik oranının ses yutum katsayısını artırdığı görülmüş, bu artışın bir sınır değere kadara kadar devam ettiği, bu sınırdan sonra yapısının rijit ve kırılgan hale geldiği, ses yutumunun bir miktar azaldığı ancak sesi yansıtma özelliğinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sound absorbing coefficients of acrylic coated polyester curtain fabrics with and without coating were investigated by using statistical analyses techniques.For this purpose, four different fabric constructions with different fabric yarn densities, yarn linear densities and thickness were selected and three different acrylic coating materials in different acrylic ratios were applied to these fabrics yielding 12 coated fabrics. Sound absorption coefficient, breaking strength, water repellence and air permeability properties of the coated and uncoated fabrics were measured using related laboratory equipments. In addition, Scanning Electron Microscope (SEM) was used for observing the surface characteristics of the coated and uncoated fabrics.Design Expert software was used for statistical analysis. Analysis of Variance was carried out and the factors affecting the sound absorption coefficient and other fabric properties were investigated by regression equations and curves.In conclusion, the acrylic ratio increases the sound absorption coefficient to a limit value, however further increasing this ratio makes the coated fabric rigid and brittle. Hence, the sound absorption coefficient decreases, however the sound reflection property of the fabric increases.