Mikroskobik potansiyellerle kararlı çekirdeklerin füzyon tesir kesitlerinin analizi
The analysis of fusion cross-sections of stable nuclei with microscopic potentials
  1. Tez No: 329482
  2. Yazar: TANFER CANER
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Double folding modeli nükleer saçılma problemlerinde oldukça başarılı ve bu gününe kadar yapılan çalışmalarla güvenilirliğini kanıtlamış bir modeldir. Modelin başarısı kullanılan yoğunluk fonksiyonları kadar etkileşim potansiyelininde iyi tanımlanmasına bağlıdır. Bu tez çalışmasında farklı etkileşim potansiyelleri kullanarak elde edilen potansiyellerin tesir kesiti üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla ele alınan 16O +208Pb saçılmasında M3Y-Paris etkilleşiminin daha iyi sonuçlar verdiği bulunmuş, transfer kanalı eklenmesiyle elde edilen sonuçların deneysel verilerle daha uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Transfer kanalının getirdiği bu düzeltme bu reaksiyonda breakup etkilerinin incelenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Double folding model has been quite successful in nuclear scattering problems and also has been proven to be reliable in all past studies up to date. The success of the model depends on the definition of both the density function and the interaction potential. In this thesis, different interaction potentials have been used to investigate the effects on the cross section. M3Y-Paris interaction have shown good results in scattering of 16O +208Pb which was chosen to fulfill the purpose, and addition of transfer channel has demonstrated better agreement with the experimental results. The correction resulting from the addition of transfer channel have indicated that effects of break up need to be studied in this reaction