Mobil robotların bina içi koşullarda ulaşma zamanı kullanılarak kablosuz konumlandırılması
Wireless indoor localization of mobile robots using time of arrival
- Tez No: 329483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER KANAAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda mobil robotlara yönelik bina içi uygulamaların sayısı hızlı bir artış göstermiştir. Temizlik, rehabilitasyon, çok amaçlı taşıma ve güvenlik hizmetleri bu uygulamalara örnek olarak gösterilebilir. Bir mobil robot için konum farkındalığı önemli bir bilgidir. Bina içi ortamlarda kablosuz tekniklerle konumlandırmayı konu alan çalışmaların varlığı bilinmektedir. Ancak bu çalışmaların çoğu kanalın statik durumunu dikkate almaktadır. Bir mobil robotun konumlandırılması için ise kanalın dinamik olarak değiştiği kabul edilmelidir.Bu çalışmada; ulaşma zamanını kullanan bina içi kablosuz konumlandırma sistemleri için kullanılan LS (Least Squares) ve RWGH (Residual Weighting) algoritmalarının dinamik kanal şartlarındaki performansları belirlenen dört farklı senaryo için analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır.Çalışmanın amaçlarından birisi de bu iki algoritmanın konumlandırma hassasiyetlerinde iyileşme sağlamaktır. Bu amaçla yeni bir hata kestirim algoritması ortaya konulmuştur. Belirlenen senaryolarda LS ve RWGH algoritmalarının performansları hata kestirim algoritmasıyla birlikte tekrar analiz edilmiştir.Çalışmada performans metriği olarak Ortalama karesel hataların kare kökü (Root Mean Square Error; RMSE) seçilmiştir. RMSE değerlerindeki azalmalara bağlı olarak özellikle RWGH algoritması için kayda değer bir iyileşmenin sağlandığı sayısal ve görsel sonuçlardan yola çıkarak söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years there has been a considerable increase in the number of applications for mobile robots in indoor areas such as cleaning, rehabilitation, multipurpose deliveries security applications and so on. Location awareness is important for mobile robot operation. It is known that there are many studies in the literature related to indoor wireless localization. However in these studies the behavior of the channel is generally accepted to be static. On the other hand for a mobile robot the channel will have a dynamic behavior due to robot motion.In this study; the performance of two algorithms, LS (Least Squares) and RWGH (Residual Weighting), under the dynamic channel conditions are analyzed under dynamic channel condition. This analysis is carried out under 4 system scenarios.Another objective of this study is to achieve an improvement on the localization accuracy for the LS and RWGH algorithms. For this purpose a novel error prediction algorithm is proposed. The performance of LS and RWGH together with error prediction are analyzed. It is shown that the proposed algorithm provides performance gains, particularly for RWGH.