Kırıkhan-Hatay'da bir meyvecilik işletmesinde damla sulama sistem performansının değerlendirilmesi
Drip irrigation system performance evaluation of enterprise of fruit orchard under Kirikhan-Hatay
- Tez No: 329517
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERMET ÖNDER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Damla sulama, doğal kaynakların kullanımı sayesinde tarımsal girdi içinde önemli bir yer alan, giderek değeri çoğalan ve en önemlisi giderek azalan su kaynaklarını yüksek verimle kullanmayı hedefleyen sulama yöntemidir. Verimliliğin anlaşılabilmesi için önce sistemin doğru ve iyi bir şekilde projelendirilmesi ve sonrasında projenin performansının değerlendirilmesi gerekir. Bu çalışmada sırta dikilen nektarin-kayısı ve erik bahçesinde kurulu bulunan damla sulama sisteminin performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada sonuç olarak damla sulama sisteminin su dağılım türdeşliğinin (EU) %86-90, alt çeyrek potansiyel uygulama randımanının (PELQ) %77.10-81, alt çeyrek gerçek uygulama randımanının (AELQ) %84.52-91.73 ve Ortalama uygulanan derinlik (Dn) 4.08 mm olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drip Irrigation, agricultural inputs through the use of natural resources is an important place in the area, gradually increasing the value of a dwindling water resources, and most importantly, aims to use high-efficiency irrigation method. Accurately and in a good way to understand the productivity of the system design before and after the project' s performance should be evaluated. In this study, nectarine-apricot and plum orchard planted in the ridge board to evaluate the performance of the drip irrigation system.In this study, as a result of drip irrigation system, water distribution uniformity (EU), 86-90%, the output of sub-quarter potential application (PELQ) 77.10-81%, the lower quarter of the output of the actual application (AELQ) 84.52-91.73% and the average applied depth (Dn) 4.08 mm is determined.