Mandibula kırıklarında mini plak osteosentezinin klinik ve histolojik değerlendirilmesi
The Clinical and histological evaluation of miniplate osteosynthesis in mandibular fractures
  1. Tez No: 20014
  2. Yazar: NİHAT TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SAMİMİ DEMİRALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
-46- OZET Bu çalışmada, mandibula kırıklarının cerrahi tedavi tekniklerinden olan intra oral mini plak osteosentezinde kullanılan titanyum mini plak ve vidaların, biyolojik uyumluluğu ve biomekanik yönleri araştırılmıştır. Çalışmada, genel durumları operasyona uygun 4 adet köpek kullanılmıştır. Köpeklerin mandibular simfiz bölgesinde oluşturulan deneysel kırıktan sonra, her birisine 2 adet dört delikli titanyum mini plak ile 8 adet vida uygulanmıştır. Daha sonra deney hayvanlarının ikisi 3 aylık, diğer ikisi 6 aylık beklemeye alınmıştır. Süreleri dolan deney hayvanlarının, önce klinik ve radyografik değerlendirmeleri yapılarak, daha sonra da vida ve plakları sökülüp ope rasyon bölgesi kesitleri alınmıştır. Kesitlerin histopatolojik tetkikinde, 3 aylık grupta daha az olmak üzere her iki grupta da kırık hattında kemikleşme görülmüştür. Plak ve vidaların isabet ettiği bölgedeki kemikte osteit veya osteoporoz'e rastlanmamıştır. Ancak, plakların 6 ay tutulduğu gruba ait elde edilen bulgular, 3 ay tutulanlara göre daha başarılı olarak değerlendirilmiştir. Bu bulgulara göre de-, sökülmesi düşünülen plakların, postoperatif 6. ay dan sonra sökülmesinin daha doğru olacağı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, kullanılmış plaklar ile hiç kullanılmamış plaklar invitro olarak; yüzey yapısı, sertlik durumları ve gerilim dirençleri yönünden kıyaslanarak incelenmiştir. Bunun için, organizmada 3 ay tutulmuş, 6 ay tutulmuş, hiç kullanılmamış ve hiç kullanılmamış fakat operasyondakine uygun biçimde bükülüp düzeltilmiş plaklardan oluşan 4' erli gruplar yapılmıştır. Bir grubun yüzey yapısı yönünden incelenmesinde, makroskobik ve mikroskobik olarak kayda değer bir farklılık görülmemiştir.-47- Diğer bir grubun sertlik yönünden yapılan incelenmesinde, kullanılmış plakların değerlerinde artış görülmüştür. Diğer bir grubun da gerilim dirençleri yönünden yapılan incelenmesinde, kullanılmış plakların değerlerinde düşme görülmüştür. Elde edilen bulguların değerlendirilmesiyle, kullanılmış plakların mekanik özelliklerindeki değişiklik göz önünde tutularak, aynı plakların defalarca kullanılamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY The Clinical and Histological Evaluation of Miniplate Osteosynthesis in Mandibular Fractures In this study, the biological and biomechanical aspects of titanium miniplate and screws were investigated. Four dogs chosed for this study. Experimental fracture was made on mandibular symphis region of each dogs. To each of the 4 dogs, two miniplates and 8 screws were applied and the clinical and histo- pathological affects were studied third and sixth monts postoperatively. In histopathologic examination, ossification of the fracture line was observed in both group. Foreign body reaction was not noted in miniplate and screw region. However, 6 month group found to be more successful than 3 month group. Dependently on these findings it can be thought that it is better to remove the plates 6 months postoperatively. In the second part of the study, mechanical and physical characteristics of the osteosynthesis material were evaluated. Study material consisted of 4 groups. In the each of the group, thereof our miniplates. The groups of plate were investigated as follows; 1- Removed plate of third months, 2- Removed plate of sixth months, 3- Original plate (not used), 4- Original plate but manipulated as in operation. First experimentation and results: In the examination of the surface appearence of the one of the group, there was no significant difference both microscopically and macroscopically.-49- Second experimentation, and results: In the examination of the hardness of another group, it was found that removed plates had increased values. Third experimentation and results: In the examination of the tensile strength of the other group, it was found that removed plates had decreased values. Taking the experimental results into following concept; miniplates can not be used more than twice.