Binalarda ısı yalıtımı yoluyla enerji tasarrufu Mustafa Kemal Ünivesritesi Mühendislik Fakültesi örneği
Energy saving throug heat insulation example of MKU engineering faculty building
- Tez No: 329528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasının kış sezonu için ısıtma enerjisi ihtiyacı belirlenmiş olup TS 825 standardına uygunluğu irdelenmiştir. Yaz sezonunda ise binada oluşan ısıl kazançlar tespit edilip, binanın toplam soğutma yükleri hesaplanmıştır. Binanın mevcut yapısal durumunda ısı ekonomisi ve ısıl konforu sağlamak için alternatif uygulamalar ve çözüm önerileri sunulmuştur. MKÜ Mühendislik Fakültesi binası için incelenen alternatif uygulamalar ile oluşturulan yeni sistemlerin yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı ve soğutma yükleri hesaplandıktan sonra tablolar üzerine aktarılmıştır. Tablolarda elde ettiğimiz değerler alternatif durumlara göre incelenip sonuçlar değerlendirilmiştir. İncelenen alternatif durumların başında da cam kaplama oranları gelmektedir. Cam kaplama oranlarının azaltılıp artırılması ile bina enerji performansında gerçekleşen değişimlerin etkisi grafikler üzerinde gösterilmiştir. Yapıda uygulanmış olan ısı yalıtımının, maliyet analizi yapılmıştır ve bina için gerekli olan iklimlendirme enerjisinin maliyeti hesaplanmıştır. Son olarak bina ömrünü ve sağlıklı yaşamı etkilen unsurların başında gelen, yoğuşma incelenip, bina yapı elemanları için yoğuşma analizi yapılmıştır. Örnek binanın yapı elemanlarında yoğuşma riskinin oluşup oluşmadığı tespit edilmiştir. Hesaplamalarda ısıtma sezonu hesapları ve yapıda yoğuşma analizi İZODER TS 825 hizmet programı kullanılarak yapılmıştır. Soğutma sezonu için ise ISISAN'ın soğutma yükü hesap metodu uygulanmıştır. Sonuç olarak gözönüne alınan binaya uygulanan ısı yalıtımından dolayı yıllık iklimlendirme enerjisinde yaklaşık 30.000 kWh'lık enerji tasarrufu sağlanmıştır. Ayrıca cam kaplama miktarına göre yapılan enerji analizlerinden çıkan sonuç incelendiğinde, optimum cam kaplama oranının birinci-derece gün bölgesi için yaklaşık % 30 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the heating energy need of Mustafa Kemal University (MKU) Engineering Faculty building for winter season is determined and its conformity to Turkish Standards (TS 825) is probed. As for summer season the thermal gain in the building is found out and the total cooling load of the building is calculated. In order to provide thermal conform and heat economy in the present structure of the building, alternative implementations and solution offers are presented. Alternative implementations probed for MKU Engineering Faculty building and annual heating and cooling loads of the new systems are shown in tables in pursuit of their calculations. In the tables the obtained values are analyzed according to the alternative cases and results are assessed. The analyzed primary case is the glass coating rates. The effects from the changes in the building energy performance by increasing or decreasing the glass coating rate were shown in the graphics. The cost analysis of thermal insulation applied to the structure is done and the cost of the air conditioning for the building was calculated. Finally the condensation which is the leading factor that effects the building lifetime and healthy life is probed and condensation analysis for the building elements is done. Whether there is a risk of condensation in the building elements of the sample building was determined. The calculations of heating season and condensation analysis of the building were done with IZODER TS 825 service program. As to the cooling season ISISAN?s cooling load calculation method was applied. As a conclusion, in annual air conditioning energy about 30.000 KWh energy was saved due to the heat insulation, applied to the building. Besides when the result stemmed from energy analysis according to the amount of glass covering was examined, it was determined that the optimum amount of glass covering is about 30 % for first degree day zone.