Farklı malç tiplerinin kayısılarda erkencilik, verim ve meyve kalitesi üzerine etkisi
The effects of mulch types on earliness, yield and fruit quality for apricot
  1. Tez No: 329529
  2. Yazar: BURCU YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.AYTEKİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmanın amacı, sofralık kayısı yetiştiriciliğinde çok önemli bir faktör olan erkencilik üzerine farklı malç uygulamalarının etkilerini araştırmaktır. Çalışma, 2010?2011 yıllarında, Antakya'nın Serinyol beldesindeki bir kayısı bahçesinde yürütülmüştür. Denemede; `Ninfa', `Bebeco', `Aurora' ve `Roksana' kayısı çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma materyalini oluşturan çeşitler, çöğür anacı üzerine aşılı bir yıllık fidanlar olarak 2006 yılında 3 x 6 m ara ile dikilmiştir. Fidanlar dikiminden itibaren damla sulama sistemi ile sulanmıştır.Çalışmada, 4 uygulama (Kontrol, saydam plastik malç, organik malç, saydam plastik+ organik malç), yapılmıştır. Plastik malç olarak 0.02 mm (UV+AB) kalınlığında, 1.60 cm eninde saydam plastik örtü; organik malç olarak ise buğday samanı kullanılmıştır. Deneme, her yinelemede 1 ağaç olacak şekilde 5 yinelemeli olarak, Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre kurulmuştur. Malç örtüsü, bitkilerin fizyolojik durumu ve iklim koşulları göz önüne alınarak, ağaçlar dinlenmeden çıkmadan ve tomurcuklar uyanmadan önce serilmiştir. Araştırmada yer alan çeşitlerin fenolojik gözlemlerinin (ilk çiçeklenme, tam çiçeklenme ve çiçeklenme sonu dönemleri ile meyve tutum oranları) yanı sıra meyve pomolojik analizleri ile vegetatif gelişmeleri ve verim durumları belirlenmiştir. Meyve kalitesini belirlemek için, her çeşitten toplam 50 meyve alınmış ve bunlarda; meyve ağırlığı (g), meyve boyutları(mm), çekirdek ağırlığı (g), et/çekirdek oranı (%), suda çözünebilir kuru madde oranı (SÇKM) (%), titre edilebilir toplam asitlik (%) ve pH gibi fiziksel ve kimyasal ölçüm ve analizler yapılmıştır.Sonuç olarak, her iki yılda da kontrol bitkilerinin çiçeklenme ve meyve tutum oranları, organik veya plastik malç uygulanan bitkilere göre daha düşük bulunmuştur. Malç uygulamalarından, kontrole göre 2-4 gün daha erken meyve derimi gerçekleşmiş; ve plastik+saman malç uygulaması, kısmen öteki iki malç uygulamasına göre daha olumlu bulunmuştur. İki yıllık ortalamaya göre, meyve ağırlığı, meyve eti/çekirdek oranı, ağaç gövde çapı ve yıllık sürgün uzunluğu, yanısıra ağaç başına verim bakımından da malç uygulamalarından, kontrole göre daha yüksek değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is, to enhance earliness, which is a crucial factor in apricot production. The study was conducted on an apricot orchard located in Serinyol town of Antakya between 2010 and 2011. In the experiment, `Ninfa?, `Bebeco?, `Aurora? and `Roksana? cultivars were used. The experimental cultivars were planted on 3 x 6 m in 2006 as one-year-old plants budded on seedling rootstocks. The plants have been irrigated by drip irrigation since their transplantation.In the experiment, there were four treatments as follows: control, clear polyethylene mulch, organic mulch, and clear polyethylene mulch + organic mulch. As plastic mulch, a 0.02 mm (UV+AB) clear plastic 1.60 cm in width; and, wheat straw as organic mulch was used. The experiment was designed as Split-Plot Experimental Design with 5 replications having 1 tree in each replication. The mulch was applied based on the physiological stages of the trees; prior to break of dormancy and opening of the buds. In the study, along with the phenological observations (first flowering, full flowering and the end of the flowering as well as fruit set ratios) fruit pomological analyses and the status of vegetative development and yield was determined. To determine the fruit quality, to fruits from each cultivar was taken and using these fruits; some physical and chemical measurements and analyses such as fruit weight (g), fruit size (mm), seed weight (g), flesh/seed ratio (%), soluble solid (SS) (%), titratable acidity (%), pH was conducted.As result, in the both years, the flowering and fruit set ratios of control trees were found lower than the organic mulch (straw) or plastic mulch treated trees. Mulching treatments was enhanced 2-4 days earliness compared to control treatment for fruit maturity; and clear polyethylene mulch + organic mulch was found partially better than the others two mulching treatments. According to two years average, for fruit weight (g), flesh/seed ratio (%), trunk diameter and annual shoot growth, also yield/tree were recorded higher values in mulched trees compared to the non-mulched ones.