Hatay bölgesinde yetişen bazı meyvelerin fenolik madde ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Some fruits that grow in hatay determination of phenolic substances antioxidant activities
  1. Tez No: 329532
  2. Yazar: SİBEL MUKANNASGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Hatay'da üretilen turunç (Citrus aurantium), böğürtlen (Rubus fructicosus), yabani erik (Prunus domestica),japon eriği (prunus salicina), yabani elma (pirus malus), dut (Morus nigra), yenidünya (eriobotrya japonica), çilek (Fragaria recsa), incir (Ficus carica) ve üzümün (Fructus vitis minutae) fenolik madde bileşenleri ile miktarları ve antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir. Meyve örneklerdeki fenolik maddeler ve bu fenolik maddelerin miktarları ise HPLC kullanılarak belirlenmiştir. Toplam antioksidan kapasitesi tayini Folin metodu ile antioksidan aktivite tayini DPPH serbest radikal süpürme metodu, FRAP indirgeme gücü metodu ve ß-karoten-linoleik asit emülsiyon sistemi metodu kullanılarak tayin edilmiş. Elde edilen sonuçlar standart antioksidanlarla (BHA, BHT) kıyaslanmıştır.HPLC ile meyve örneklerinde bulunan gallik asit, kateşin, kafeik asit, p-kumarik asit, ferulik asit, viteksin, rutin, hesperidin, naringin, rosmanirik asit, morin, eriodiktiol, kuercetin ve carvacrol miktarları belirlenmiştir. HPLC analizlerinde gözlenebilme sınır değerleri gallik asit 0.016 ppm, kateşin 0.055 ppm, kafeik asit 0.013 ppm, epikateşin 0.023 ppm, kumarik asit 0.173 ppm, kumarik asit II 0.518 ppm, ferulik asit 0.0096 ppm, viteksin 0.058 ppm, rutin 0.183 ppm, ferulik asit II 0.167 ppm, hesperidin 0,801 ppm, naringin 0.057 ppm, rosmanirik asit 0.329 ppm, hesperidin II 0.017 ppm, morin 0,0159 ppm, eriodiktiol 0.256 ppm, quersetin 0.021 ppm, quercetin II 1.1 ppm ve carvacrol 0.022 ppm olarak tespit edilmiştir. Toplam fenolik madde miktarı Folin-Ciocalteau prosedürüne göre yapılmış ve meyve örneklerinin fenolik içeriği 0.3601-5.1750 mg GAE / 100g meyve aralığında tespit edilmiştir.Toplam fenolik madde içeriği ve fenolik madde çeşitliliği yüksek olan meyve örneklerinin antioksidan aktiviteleri daha yüksek çıkmıştır. Yapılan HPLC analiz sonuçları ile toplam antioksidan aktivite değerleri ve toplam antioksidan kapasite değerinin uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, produced in Hatay province, bitter orange, blackberry, wild plum, ginkgo biloba , wild apple, mulberry, loquat, strawberry, grapes, figs, and the amount of phenolic compounds and antioxidant activities were determined. Fruit phenolic substances in the samples was determined using HPLC and the phenolic substances. Folin method for the determination of total antioxidant activity assay antioxidant capacity of DPPH, FRAP and ß-carotene were measured and the results using the method of standard antioxidants (BHA, BHT) were compared.The fruit samples by HPLC, gallic acid, catechin, caffeic acid, p-coumaric acid, ferulic acid, viteksin, rutin, hesperidin, naringin, rosmanirik acid, morin, eriodictiol, quercetin and thymol levels are determined. The detection limits were determined as gallik acid 0.016 ppm, catechin 0.055 ppm, cafeic acid 0.013 ppm, epicatechin 0.023 ppm, cumaric acid 0.173 ppm, cumaric acid II 0.518 ppm, ferulic acid 0.0096 ppm, viteksin 0.058 ppm, rutin 0.183 ppm, ferulic asit II 0.167 ppm, hesperidin 0.801 ppm, naringin 0.057 ppm, rosmaniric acid 0.329 ppm, hesperidin II 0.017 ppm, morin 0.0159 ppm, eriodictiol 0.256 ppm, quercetin 0.021 ppm, quercetin II 1.1 ppm ve carvacrol 0.022 ppm analysis by HPLC. The amount of total phenolic content by Folin-Ciocalteau phenolic content of fruit samples according to the procedure made and from 0.3601 to 5.1750 mg GAE / 100g of fruit in the range have been identified.Total phenolic content and antioxidant activity of fruit samples with a high phenolic content was higher than the diversity. The total antioxidant activity values with the results of HPLC analysis and are consistent with the value of the total antioxidant capacity.